Shënohet 20-vjetori i eksodit të Bllacës

Shënohet 20-vjetori i eksodit të Bllacës

Kultura prill 10, 2019 - 14:14
Lexoni detajet!

Me rastin e 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës këtë të mërkure po vihet gurthemeli i Qendrës përkujtimore për gjenocidin serb mbi shqiptarët “Bllaca ’99”, shkruan zeri.info.

Nën patronatin e kryeministrit Ramush Haradinaj në Bllacë u vendos si muze treni që barti qindra shqiptarë të Kosovës drejt zonës kufitare me Maqedoninë.

Në Bllacë para publikut po prezantohet edhe një ekspozitë me fotografi nga fotografi Asllan Krasniqi përderisa do të ketë edhe një koncert të ansamblit “Shota” si dhe një orë letrare. Zëri