Vdes aktori i njohur, i nominuar pesë herë për 'Oscar'

Vdes aktori i njohur, i nominuar pesë herë për 'Oscar'

Kultura shkurt 08, 2019 - 21:42
Lexo Detajet

Aktori i njohur britanez, Albert Finney, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare.

Aktori britanez, i nominuar për çmimin “Oscar”, Albert Finney ka ndërruar jetë pas një sëmundjeje të shkurtër, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Ai ishte i nominuar për pesë trofe “Oscar”, ndërsa karrierën e tij e kishte filluar në kompaninë “Royal Shakespeare”

Aktori njihet për rolet në Tom Jones, si Hercule Poirot në “Murder”, në Orient Express, Erin Brockovich dhe Skyfall.

Lajmin për dekjen e Finney e ka konfirmuar një zëdhënës i familjes së tij, i cili tha që vdiq pas një sëmundje të shkurtër.

Image