Kidman, heroina e filmave amerikanë të krimit

Kidman, heroina e filmave amerikanë të krimit

Kultura janar 09, 2019 - 10:25

“Destroyer” është një film amerikan i krimit të vitit 2018 me regji të Karyn Kusamas dhe me skenar të Phil Hayt e Matt Manfredit.  Filmi kishte premierën botërore në Festivalin e Filmit Telluride më 31 gusht 2018. Në  edicionin e 76-të të “Golden Globe Awards”, aktorja Nicole Kidman u nominua për aktoren më të mirë në një film - dramë. “Destroyer” ose “Shkatërruesi” është filmi në të cilin aktorja Nicole Kidman luan rolin e një detektivi alkoolik me sjellje të keqe në një trill të zymtë të krimit të ri. Për këtë rol unik të Kidmanit ka shkruar kritikja Nicholas Barber., shkruan sot gazeta "Zëri".

“Nicole Kidman tregoi se si mund të ishte e paqëndrueshme dhe joelegante. Kidman luan e detektivit Erin Bell, një emër që e bën zërin e saj si një karakter ‘Disney’, kur ajo është në të vërtetë e kundërta e saj. Një rrëmujë, alkoolik që tenton të flejë, ose në një bar, ose në makinën e tij, Erin ka një lëkurë të hollë, buzë të plasaritura, çanta që mbart me vete, si dhe nën sytë e tij shenja të mavijosura dhe një grimë e flokëve të ngjyrosur që ndoshta do të tretet pas çdo krehri”,shkruan Barber për BBC-në. Ajo e sheh Kidmanin në një rol të guximshëm, duke tjetërsuar kolegët e saj.

Barber shkruan se për një yll të filmit mashkull të pranuarit e këtij roli që është një rast kaq i pashpresë do të ishte mjaft i guximshëm, por për një yll filmi femër për ta bërë këtë është pothuajse e pashembullt.

“Mënyra jo e ndjeshme, megjithatë dashamirëse me të cilën filmi trajton heroin e saj, është prekëse e çuditshme”, cilëson Barber.

Barber thekson se ka diçka të veçantë edhe sa i përket skenarit të filmit dhe sipas saj filmi është krijuar në atë frymë që nuk është i zymtë vetëm për hir të asaj për të reflektuar i atillë. “Ajo që është e veçantë dhe shumë e mirë është se Kidman ka ditur ta luajë rolin e saj në përputhje me skenarin. Ajo zbulon se është një person i tmerrshëm që ka bërë gjëra të tmerrshme, por ajo ka arritur të tregojë edhe më shumë sesa i intereson publikut dhe ka dhënë më shumë se skenari”, ka thënë ajo.

Barber cilëson se “Destroyer” është një film kriminal dhe më shumë sesa një tragjedi e thellë, por mënyra e pakontrolluar dhe simpatike që trajton heroinën e saj është prekëse e çuditshme. Barber thotë se e gjithë kjo performancë ju lë me pyetjen se kush është shkatërruesi i titullit? A mund të jetë Erin, i cili ka shkatërruar jetën e vet dhe jetën e të tjerëve? A mund të jetë Silas, i cili është po aq demon sa një qenie njerëzore? Apo mund të jetë vetë koha, e cila grind poshtë të gjithë personazhet, edhe në qoftë se dëmi është më i dukshëm në fytyrën e Erinit sesa të dikujt tjetër? Barber lë hapësirë për t’u menduar nëse roli që ka luajtur Kidman do të vlerësohet me çmime superiore. Zëri