Storja zemërthyese e filmit 'ADRIFT' – realja, më e dhimbshme se filmi

Storja zemërthyese e filmit 'ADRIFT' – realja, më e dhimbshme se filmi

Kultura korrik 06, 2018 - 17:29

Në shtator të vitit 1983, e ardhmja dukej e ndritur për Tami Oldham Ashcraft. Ajo dhe i fejuari i saj, Richard Sharp, kishin lundruar për gjashtë muajt e fundit.

Ata kishin vendosur të bënin një pushim nga kënaqësia me lundrim në varkën e Sharp 36-foot dhe në vend të kësaj të marrin një punë, për të dërguar një jaht nga Tahiti në San Diego. Ajo që fillimisht dukej si një vendim i mirë biznesi për një çift aq shumë të dashuruar në vela sa ishin me njëri-tjetrin, shpejt u bë një makth.

23-vjeçarja Tami, e luajtur nga Shailene Woodley në film, u la vetëm pasi një nga uraganet më të këqija në histori goditi dhe mori të fejuarin e saj.

Së bashku me të fejuarin e saj Sharp, luajtur nga Sam Claflin, Ashcraft luftoi për të mbajtur jahtin të mos fundoset. Ata luftuan por Uragani Raymond ndryshoi drejtimin, duke i goditur ata si pre.

Image

Dallimi kryesor midis filmit dhe historisë reale

Traileri i filmit i tregon të gjitha. Ai  jep pamje pas uraganit Raymond, tregon Sharp të plagosur dhe tregon se Ashcraft është përgjegjës për dërgimin e tyre në shtëpi.

Filmi bazohet në historinë e vërtetë - të marrë nga libri që Oldham shkroi me titull “A True Story of Love, Loss and Survival at Sea”.

Kur uragani goditi ajo arriti të zbriste poshtë kuvertës me shiritin e sigurisë po u përplas. Kur u zgjua 27 orë më vonë e pa rripin e sigurimit  që dilte nga varkë - burri i saj ishte zhdukur. Ashcraft beson se era dhe valët ishin shumë të fuqishme për të fejuarin e saj, duke e nxjerrë nga litarët dhe duke e zhvendosur atë jashtë bordit.

Ajo ishte lënë e vetme, e frikësuar dhe e ballafaquar me përkeqësimin e saj dhe humbjen.

"Sigurisht pjesa më e vështirë ishte ta pranoj se Richard kishte shkuar", tha ajo vite më vonë në Tribunën e Çikagos. "Kishte raste kur nuk doja të jetoj më, sepse nuk e dija se si do të vazhdoja. Unë kurrë nuk do të bija përsëri në dashuri".

Kjo nuk ndodh në trailerin e “Adrift”. Kur Ashcraft zgjohet në film ajo gjen Sharpin të plagosur, por ende të gjallë dhe në ujë. Ndërsa ai nuk është në gjendje të ndihmojë të fejuarën e tij të lundrojë për rrugën e tyre në shtëpi, por ai është me të.

Jeta pas stuhisë

Ashcraft ende i pëlqen të lundrojë dhe tashmë është bërë kapitene. Shkrimi i historisë së saj e ndihmojë atë. Për gjashtë vjet më pas, ajo nuk mund të lexonte një libër falë traumës së kokës. Ajo nuk mund të përqendrohej në fjalët sepse ato kërcenin nga faqja e saj. Ajo vuajti shumë nga ankthet e këqija dhe pati frikë nga fluturimi. 10 vite pas aksidentit ajo filloi të shërohej. Është e qartë që Ashcraft nuk ka harruar kurrë Sharpin. Vite pas aksidentit të ajo mori unazën që i kishte dhënë në Tahiti, e lidhi me një trëndafil dhe e vuri në det. Ajo filloi të lexonte përsëri dhe pastaj e inkurajuar nga nëna e saj, filloi të shkruante se çfarë ndodhi. Ajo vazhdoi të shkruante librin që frymëzoi filmin “Adrift”.

Dhjetë vjet më pas, ajo u takua me një burrë tjetër me 'sy blu të magjepsur'. Ajo u martua me të dhe lindi dy fëmijë. Familja jeton në San Juan Island, ku Ashcraft mund të jetë në paqe edhe pas asaj çfarë përjetoi. Pas stuhisë ajo ishte e rrënuar nga mendimet e vetëvrasjes por është një mrekulli që vendosi të jetoj.

Filmi tashmë është nëpër kinema dhe në Kosovë mund ta shikoni në rrjetin e kinemave Cineplexx. Zëri