Infektuar: 17422
Shëruar: 14894
Vdekur: 657
Arrestohen nëntë serbë të Bosnjë e Hercegovinës nën akuzat për krime të luftës

Arrestohen nëntë serbë të Bosnjë e Hercegovinës nën akuzat për krime të luftës

Kronika September 16, 2020 - 14:47

Autoritetet në Bosnjë dhe Hercegovinë thonë se ata kanë arrestuar nëntë serbë etnikë të dyshuar për përfshirje në vrasjet e 44 civilëve myslimanë gjatë luftës së Bosnjë e Hercëgovinës më 1992-95.

Nëntë burrat, të gjithë ish-oficerë dhe ushtarë serbë të Bosnjës, dyshohet se kanë “planifikuar, organizuar dhe marrë pjesë” në vrasjet dhe persekutimin e civilëve myslimanë në zonën e Sokollacit në Bosnjën Juglindore, njoftoi Zyra e Prokurorit më 16 shtator.

Në shtator të vitit 1992 forcat serbe të Bosnjës rrethuan fshatin Novoseoci, rreth 40 kilometra nga Sarajeva, pastaj i dërguan fshatarët meshkuj në një deponi mbeturinash dhe i qëlluan për vdekje, thuhet në deklaratë.

Gratë dhe fëmijët u dëbuan nga fshati.

Një xhami në Novoseoci u shkatërrua më vonë dhe mbeturinat e saj u hodhën mbi eshtrat e të vrarëve. Në mesin e viktimave të moshës 14-82 vjeç gjithashtu është edhe një grua, e cila është vrarë gjatë sulmit.

Prokurorët boshnjakë thanë se ish-komandanti serb Radislav Kërstiq është gjithashtu i dyshuar në këtë çështje dhe do të merret në pyetje në Poloni, ku ai po vuan një dënim prej 35-vjetësh, të cilin ia ka shqiptuar Gjykata e Hagës për krimet e luftës në ish-Jugosllavi.

Autoritetet boshnjake do të kërkojnë ekstradimin e një të dyshuari të 11-të, të identifikuar si K.N., i cili aktualisht banon në Kanada, njoftuan prokurorët. /GazetaExpress