Gruaja e Millosheviçit dënohet me burg

Gruaja e Millosheviçit dënohet me burg

Kronika qershor 27, 2018 - 12:54
Lexoni detajet

Një gjykatë e Beogradit dënoi Mirjana Markoviq, bashkëshorten e ish-liderit jugosllav Sllobodan Millosheviq, me një vit burg të mërkurën për shpërdorimin e pronës shtetërore, duke i dhënë fund një gjyqi 15 vjeçar, tha agjencia e lajmeve Tanjug përcjell "Zëri.info"

Gjykata e Lartë e bazuar në Beograd gjeti Markoviçin fajtore për shtyrjen e dy bashkëpunëtorëve, një ish sekretari të qeverisë dhe një drejtori të një kompanie shtetërore të pasurive të paluajtshme, në ndarjen e një banese shtetërore për dadon e nipit të saj, njoftoi Tanjug përcjell "Zëri.info'

As Markoviq e cila jeton në Rusi nuk ka mohuar vazhdimisht keqbërjen, as avokatët e saj nuk ishin në dispozicion për të dhënë komente. Markoviq e cila u arratis në Rusi pas rënies së Millosheviqit në tetor të vitit 2000 u gjykua në mungesën e saj në seancë./ZERI/