Njihuni me tigrin i cili i ka vrarë mbi 400 njerëz

Njihuni me tigrin i cili i ka vrarë mbi 400 njerëz

Jetë korrik 10, 2018 - 17:13
Detajet

Tigri Champawat vrau më shumë se 400 njerëz në një hapësirë kohore ëkatërvjeçare, derisa britanikët më në fund e morën guximin për ta gjuajtur. Megjithëse tigrat e Bengalit si Tigri Champawat janë një specie e rrezikuar, ata vrasin  mijëra njerëz në vit, transmeton “Zëri.info”.

Realisht, shumica e njerëzve sot nuk kanë asgjë për të frikësuar nga tigra por përsëri në Indinë e shekullit të 20-të, vdekja nga tigri është një mundësi tmerrësisht reale.

Kafshët kanë vrarë rreth 1,000 njerëz për çdo vit në gjysmën e fundit të shekullit të 20-të. Në vitet 1930, pati një periudhë pesëvjeçare kur numri i viktimave shkonte deri në  7,000. Në të kundërtën, peshkaqenët vrasin vetëm rreth pesë njerëz në vit.

Tigri famëkeq Champawat (ose tigreshë, siç ishte) filloi mbretërimin e saj të terrorit në Nepal rreth vitit 1903. Ky tigër i veçantë bengal i kishte vrarë rreth 200 vetë deri në kohën kur ajo u dëbua nga kufiri nga ushtria e Nepaleve. Ajo pastaj vazhdoi zbavitjen e saj të përgjakshme në Indi, duke terrorizuar fshatrat dhe duke vrarë 234 njerëz.

LEXO EDHE: Ishulli më i rrezikshëm në botë. Brazili me ligj nuk i lejon njerëzit ta vizitojnë atë (FOTO/VIDEO)

Kthehemi në kohën kur tigrat kishin frikë nga vrasësit, gjuetarët e tigrave në të vërtetë shpëtuan qindra jetë. Në Indi ishte një njeri që autoritetet e dinin se mund të merret me tigrin vdekjeprurës: koloneli James Corbett. Corbett ishte një britanik "me prejardhje irlandeze", i cili operonte në Indinë koloniale dhe kishte bërë emër si gjuetar i kafshëve që hanin njerëzisht.

Kur qeveria kërkoi Corbett për të gjetur Tiger Champawat, ai ra dakord në dy kushte:

"Një që shpërblimet e Qeverisë të anulohen, dhe tjetra, që shikari të veçantë, dhe të rregullt nga Almora, të tërhiqen. Arsyet e mia për t'i bërë këto kushte nuk kanë nevojë për shpjegime, sepse unë jam i sigurt që të gjithë sportistët e ndajnë kundërshtimin tim për t'u klasifikuar si një gjuetar shpërblimi dhe janë aq ankth sa unë jam për të shmangur rrezikun e qëllimit të tyre ".

Autoritetet shpejt ranë dakord për kushtet e tij dhe gjueti për Tiger Champawat filloi në 1907.

Tigrat femra të Bengalit janë mesatarisht rreth tetë këmbë nga koka deri në bisht dhe peshojnë pak më shumë se 300 paund. Nuk janë grabitqarët natyrorë të njerëzve, ka disa teori se pse disa tigrat hanë njerëzit . Vetë Corbett besonte se "stresi i rrethanave përtej kontrollit të tij [detyroi tigrin] të adoptonte një dietë që është e huaj ndaj saj. Stresi i rrethanave është, në nëntë raste nga dhjetë, plagë dhe në moshën e dhjetë të dhjetë. "

LEXO EDHE: Pitoni gëlltit komplet një grua, banorët befasohen pasi ia prenë barkun atij

Më vonë u zbulua se Tiger Champawat kishte thyer dhëmbët, duke e lënë atë të paaftë për të gjuajtur pre e saj të zakonshme, duke i dhënë besim teorisë së Corbett, transmeton tutje “Zëri.info”.

Ka disa mosmarrëveshje në lidhje me figurat tmerrësisht të larta në lidhje me vdekjet e tigrave në Indi në fillim të viteve 1900. Në kundërshtim me besimin popullor, tigrat jo vetëm që gjuajnë natën, ata janë grabitqarë "oportune" që gjuajnë edhe kur dielli është jashtë. As nuk kanë një tendencë të natyrshme për të lënë njerëzit vetëm. Disa dëshmi kanë treguar se tigrat zakonisht presin që të sulmojnë njerëzit që janë të përkulur (bujqësia, pickimi i diçkaje) dhe prandaj janë në më të prekurit ata.

Corbett gjurmonte guroret e tij në afërsi të fshatit Champawat. Kur ai arriti, ai gjeti të gjithë banorët që u hynin brenda shtëpive të tyre. Askush nuk kishte guxuar të dilte jashtë për pesë ditë të tëra.

Image

Tigresha goditi prsëri menjëherë pas arritjes së Corbett, këtë herë duke vrarë një vajzë 16 vjeçare. Kjo do të ishte vrasja e saj përfundimtare dhe ajo që lejoi Corbett për ta gjetur atë. Siç kujton ai, "pista e tigreshës ishte qartë e dukshme. Në njërën anë të saj ishin spërkatje të mëdha të gjakut, ku kreu i vajzës ishte varur poshtë, dhe në anën tjetër gjurmët e këmbëve të saj. ", transmeton tutje “Zeri.info”.

Gjurmët dhe gjaku çuan Corbett drejt tigrave të egër, të cilët ai më në fund i vrau me pushkën e tij. Me kohën që e kishte marrë atë në vitin 1907, ai vlerësoi se kishte vrarë rreth 436 vetë gjatë katër viteve.

Rekordi Botëror i Tigër i Champawat

Megjithëse Tigri Champawat shfaqet në Librin Guinness të Rekordeve Botërore si numri më i madh i vrasjeve të konfirmuara për speciet e saj, të dhënat indiane tregojnë se një tigër tjetër vrau rreth 700 vetë në provincat qendrore në fillim të shekullit të 20-të. Të dyja këto tejkalojnë vërshimet e raportuara të ndonjë prej kafshëve të ashtuquajtura "më vdekjeprurëse". /ZERI