10 benefite mjekësore të çajit

10 benefite mjekësore të çajit

Jetë shkurt 14, 2018 - 14:21
Pa marrë parasysh se çfarë stine është, çaji mund të jetë një pije e shijshme pasi mund të shërbehet me i ftohët apo të nxehtë.

Por përfitimet e tij shkojnë shumë larg freskimit. Ka shumë hulumtime që tregojnë se çaji i pijshëm mund të përmirësojë shëndetin tuaj.

Të paktën, është një mënyrë e shijshme për të marrë lëngun e mjaftueshëm në trupin tuaj çdo ditë. 

Për më tepër, studimet kanë treguar se çaji mund të ndihmojnë në mbrojtjen e dhëmbëve dhe zemrës suaj, si dhe ndoshta t'iu ndihmoj për të parandaluar kancerin.

Çfarë do lloj çaji që pini mund të bëjë ndryshim. Çaji jo-bimor bëhet nga gjethet e bimës Camellia Sinensis. 

Shuma e kohës që gjethet përpunohen përcakton nëse përfundoni me një çaj të gjelbër, të zi ose ndonjë ngjyrë tjetër.

Çaji i gjelbër është më së paku i përpunuar dhe ka tendencë të ketë sasi më të larta të polifenoleve dhe lloji i vetëm që përmban polifenol, catechin, që është arsyeja pse shumë studime janë bërë duke përdorur vetëm çaj të gjelbër.

Disa lloje bimore të çajit njihen për vlerat e tyre mjekësore, duke përfshirë qetësimin e sistemit të tretjes.

Këtu janë 10 përfitimet më të mira shëndetësore të çajit :

1. Çaji përmbanë anti-oksidant

2. Çaji ka më pak kafeinë se kafja

3. Ai ul rrezikun e sulmeve në zemer dhe goditjeve në tru

4. Ai mund t'iu ndihmoj me humbjen në peshë

5. Çaji ndihmon në mbrojtjen e kockave tuaja

6. Ai e mban buzëqeshjen tuaj të shëndritëshme

7. Çaji e rrit sistemin tuaj imunitar

8. Ndihmon në luftimin e kancerit

9. Çaji herbal e zbut sistemin e tretjes

10. Çaji - ai i papërpunuar - nuk përmban kalori /ZËRI/