Rukiqi akuzon Kurtin se po manipulon me shifrat për rritje ekonomike në Kosovë
Foto: Laura Hasani

Rukiqi akuzon Kurtin se po manipulon me shifrat për rritje ekonomike në Kosovë

Ekonomia February 12, 2024 - 17:01

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Berat Rukiqi ka akuzuar kryeministrin e vendit, Albin Kurti duke thënë se ka manipuluar edhe gjatë intervistës së dhënë në mediumin amerikan “Bloomberg”.

Rukiqi ka thënë se në fakt gjendja e ekonomisë në vend është tejet e rëndë dhe se Kurti me qeverinë e tij nuk ka bërë asgjë që ta ndryshojë atë, raporton Zeri.info.

“Duke qene i vetedijshem per perkeqesimin e indikatoreve ekonomik (rritja ekonomike nen mesataren e viteve te pas shpalljes se pavaresise, çmimet e larta, rritja e varferise, ulja e eksporteve, miliona euro deme nga sanksionet, etj), ne vitin 2022 dhe 2023, ne dy vitet e plota te (mos) qeverisjes se tij, Kryeminstri i vendit del dhe manipulon publikisht ne kanalin prestigjioz Bloomberg, duke shtremberuar realitetin e performances se dobet te ekonomise, duke ‘zbuluar’ indikatore ekonomik qe nuk i njeh as teoria e as praktika”, thuhet në reagimin e tij.

Rukiqi thotë se Kurti nga padituria apo pamundësia për të treguar ndonjë rezultat mbledh për qindjet e rritjes ekonomike në vitet e fundit dhe i prezanton si rritje ekonomike.

“Ja si manipulon (nga padituria apo pamundesia per te treguar ndonje rezultat):

I mbledh % e rritjes ekonomike ne tri vitet e fundit dhe na e prezanton totalin (16%) si rritje ekonomike. Rritja ekonomike reale eshte krahasim i nje viti me vitin baze, e jo akumulim i % te viteve te ndryshme, e as mesatare e viteve qe na konvenojne, per te dalur rezultate me te mira”, thuhet ndër tjera në postimin e tij. /Zëri