Infektuar: 1052
Shëruar: 820
Vdekur: 30
Mbyllet Germanwings për shkak të humbjeve nga Covid-19

Mbyllet Germanwings për shkak të humbjeve nga Covid-19

Ekonomia April 07, 2020 - 20:12

Linja më e madhe ajrore gjermane Lufthansa po mbyllë pjesë të saja, për shkak të pasojave ekonomike nga pandemia e Covid-19.

Transportuesi gjithashtu do të ndalojë operacionet e degës së tij me kosto të ulët, Germanwings mes një rënie të kërkesës.

Kompania pret që periudha e rënies signifikante të udhëtimit ajror të zgjasë edhe pas krizës së shkaktuar nga koronavirusi, thuhet në deklaratën e Lufthansa duke shpjeguar vendimin e saj.

Vendimi duket të jetë reduktimi i parë permanent i kapacitetit.

Zvogëlimi i operacioneve të fluturimit do të ndikonte në të gjithë Grupin Lufthansa. Kjo përfshin një ndërprerje të përhershme të më shumë se një duzinë të avionëve të saj, përfshirë gjashtë Airbus A380 – aeroplanët më të mëdhenj të pasagjerëve në botë me kapacitete ulëse midis 525 dhe 853 pasagjerë. Më shumë aeroplanë gjithashtu pritet të faza më vonë.

Sidoqoftë, A380 tashmë ishin vendosur të hidheshin brenda dy vjetësh, njoftoi ndërmarrja, duke përmendur arsye mjedisore. Germanwings duket se është më i godituri nga vendimi i fundit nga Lufthansa pasi të gjitha fluturimet me kosto të ulët " do të ndërpriten".