Infektuar: 1047
Shëruar: 794
Vdekur: 30
PDK-ja paraqet Pakon 320 milionshe, me 14 prill seancë për të

PDK-ja paraqet Pakon 320 milionshe, me 14 prill seancë për të

Ekonomia April 07, 2020 - 16:56
Valmire Maliqi/ Prishtinë

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovë, njëherësh ish-ministri i Financave Bedri Hamza përmes një konference për media ka paraqitur iniciativën e kësaj partie për hartimin e një Pakoje emergjente që ka të bëj me aspektin social dhe ekonomik. Hamza ka njoftuar që kanë siguruar nënshkrimet për të thirrur një seancë lidhur me këtë çështje, raporton “Zëri.info”.

“Kjo situatë e krijuar përveç ndikimit në çështjet shëndetësore sigurisht që ka ndikim edhe social dhe ekonomik. Me qëllim që ky ndikim negativ edhe në aspektin social dhe ekonomik që të mos thellohet duhen veprime të shpejta dhe konkrete. Me qëllim të adresimit të sfidave që i kemi para vetes si shtet ne si PDK, e kemi dorëzuar kërkesën me nënshkrimet e nevojshme për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme me datën 14 prill, pra të martën”, ka konfirmuar Hamza.

Kësisoj deputeti i PDK-së ka kritikuar Qeverinë e Kosovës që ka ndërmarrë masa jo profesional dhe me mungesë të përvojës.

“Qëllimi është që të krijojmë një konsensus më të gjerë. Kjo çështje shkon përtej çështjeve partiake dhe politike. Ne edhe ashtu jemi vonë. Efektet dhe ndikimi ka me qenë aq i madh, sa më vonë do na duhet të japim më shumë para të taksapaguesve. Qëllimi ynë është që në këtë situatë të komplikuar çështjen të mos e bëjmë edhe më komplekse. Qeveria ka propozuar disa masa që nuk janë të mjaftueshme dhe është vonuar me këtë pako të masave. Është vërejt një mungesë edhe e aspektit profesional dhe përvojës institucionale”, ka thënë ai.

Hamza theksoi se masat e ndërmarra nga Qeveria kanë mungesë si pasojë e legalitetit, raporton tutje “Zëri.info”.

“Ne e dimë që buxheti i vitit 2020 është aprovuar para një kohe jo shumë të gjatë e ku edhe situata ka qenë jo shumë ndryshe nga kjo që është sot. Pjesa dërmuese e masave që ka ndërmarrë Qeveria nuk janë të përfshira në buxhet dhe bazuar edhe në Kushtetutën e Kosovës dhe në Ligjet për Ndarjet buxhetore për vitin 2020 dhe ai për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësisë është e pamundur që të respektohet ligji , kushtetuta dhe të zbatohen këto masa. Propozimi ynë përfshinë një pako e cila shkon deri në 320 milionë euro", ka thënë ai./ZERI

Lexo edhe PDK-ja kërkon rritjen e shtesës në 500 euro për mjekët e Infektivës dhe IKSHPK-së
Aktuale April 07, 2020