Infektuar: 4931
Shëruar: 2267
Vdekur: 102
Pamje të rralla të familjes Jashari, pak ditë para sulmeve të 5 dhe 6 marsit

Pamje të rralla të familjes Jashari, pak ditë para sulmeve të 5 dhe 6 marsit

Dosier October 29, 2019 - 22:40
Detajet

Për herë të parë është publikuar video e rrallë të familjes së Adem Jasharit, e realizuar vetëm 3 javë para sulmit të serbëve më datën 5-6 mars 1998.

“27 janar 1998, këto janë pamjet e sulmit të parë të serbëve ndaj Familjes Jashari. Në çdo vend shihen vrima të mbetura të plumbave por e gjithë Familja Jashari, shpëtuan nga sulmi”, kështu e fillon rrëfimin televizioni zviceran SRF.

Në shihen Hamza Jashari, i cili flet për represioni e Serbisë, ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Shaban Jashari, babai i Heroit Adem Jasari, në odën e tij flet pa frikë dhe i vendosur për të luftuar.

Në video shihet nëna e Adem Jsharit, dhe pjesëtar të tjerë të familjes që sot nuk jetojnë më.

I vetmi personalitet në odën e Jasharajve, shihet profesori i shquar Zekeria Cana, i cili në atë kohë ishte zyrtar i LDK’së.

Në kullën e Jasharajve, shihen armatim i madh që posedonte Familja Legjendare.

 
EKSKLUZIVE: Pamje të rralla të familjes së Adem Jasharit, vetëm 3 javë para së të sulmohej nga Serbia

EKSKLUZIVE: Pamje të rralla të familjes së Adem Jasharit, vetëm 3 javë para së të sulmohej nga Serbia SHABAN JASHARI: Edhe na qetu jemi le, qetu kemi më vdekë nuk kemi ku meshku. Kemi me luftu sa t'mujm, edhe kur vjen vdekja, vdesim edhe udha mbarë na koftë!

Posted by FM Images Albania on Tuesday, October 29, 2019