Publikohen fotografi të rralla të ngjarjes së 11 Shtatorit

Publikohen fotografi të rralla të ngjarjes së 11 Shtatorit

Dosier shtator 11, 2018 - 09:35
Pamje të rralla

Dita e sotme shënon 17-vjetorin e sulmit terrorist të 11 shtatorit, nga i cili ngelën 2996 persona të vdekur dhe mbi 6 mijë të plagosur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Dita që do të mbahet mend gjatë nisi pas përplasjes së një avioni me katin 93-99 të Kullës Veriore në 8:46 të mëngjesit, në World Trade Center.

Pak minuta më vonë, në orën 9:03, një tjetër avion pasagjerësh u përplas me katin 75-85 të Kullës Jugore të World Trade Center.

Të gjithë pasagjerët në të dy avionët, ngelën të vdekur në vend pas përplasjes.

Brenda një ore nga sulmet në Kullat Binjake, një avion i tretë u përplas në Pentagon, në Uashington. 11 shtatori njihet si dita më e tmerrshme dhe sulmi më vdekjeprurës që ka parë ndonjëherë Amerika.

Teksa mijëra vetë janë mbledhur sot në ceremoninë përkujtimore, më poshtë po ju sjellim një koleksion fotosh të rralla të presidentit të atëhershëm, George W. Bush, gjatë kësaj ngjarjeje tragjike.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image