FIFA nis hetimet për provokimet e Serbisë në Katar, Federata serbe përfundon në disiplinore

FIFA nis hetimet për provokimet e Serbisë në Katar, Federata serbe përfundon në disiplinore

Botërori 2022 November 26, 2022 - 18:10
Lajmet e Fundit nga Sporti

FIFA ka hapur procedurën disiplinore ndaj Serbisë.

Në dhomën e Përfaqësueses së Serbisë u shfaq një flamur me ngjyrat e këtij shteti, si dhe hartën e Republikës së Kosovës në të.

Në këtë flamur ishte një mbishkrim ku thuhej “Nuk dorëzohemi”. Flamuri i njëjtë u shfaq edhe nga tifozët në ndeshjen Brazil – Serbi.

FIFA ka njoftuar këtë të shtunë se tashmë ka marrë hapat e parë lidhur me këtë rast, pasi ka hapur procedurë disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë.

Shtëpia më e madhe e futbollit pritet që së shpejti të marrë një vendim përfundimtar lidhur me këtë rast.

Procedura disiplinore u hap në bazë të nenit 11 të Kodit Disiplinor të FIFA-s dhe nenit 4 të Rregullores për Kupën e Botës.

“Komiteti Disiplinor i FIFA-s ka hapur procedurat kundër Federatës së Futbollit të Serbisë për shkak të një flamur të shfaqur në dhomën e tyre të zhveshjes me rastin e ndeshjes Brazil – Serbi”, thuhet në njoftim.

Kujtojmë se Federata e Futbollit e Kosovës të premten dërgoi një ankesë në FIFA lidhur me rastin në fjalë.

Përveç FFK-së, dje reaguan edhe Komiteti Olimpik i Kosovës dhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku.

Nga FFK-ja, KOK-u dhe MKRS-ja u dënua ashpër ky rast, teksa të gjithë kërkuan që të merren masat adekuate nga FIFA ndaj Serbisë.

Në anën tjetër, Federata e Futbollit e Serbisë nuk ka pranuar të jep ndonjë koment lidhur me shfaqen e flamurit skandaloz në dhomën e zhveshjes së Përfaqësueses së tyre.