Ja kush e shpëtoi rrëzimin e Qeverisë në Turqi

Bota korrik 16, 2016 - 10:08

Trupat ushtarake besnike të qeverisë, së bashku me njësitë e policisë dhe miliona qytetarëve turq, kanë pasur sukses që të shtunën në mëngjes ta shuajnë përpjekjen për grusht shteti, nisur nga grup i vogël ushtarak lidhur me Terror Organizatës gulenistëve së (feto), duke filluar nga mesi i pasdites te premten, transmeton zeri.info

Deri më tani, 1374 anëtarë pro-grushtit të shtetit të ushtrisë janë arrestuar në të gjithë Turqinë, ndërsa 60 persona, përfshirë civilë, janë vrarë dhe mbi 100 të tjerë u plagosën.

Përveç kësaj, 29 kolonelë dhe pesë gjeneralë të marrin pjesë në përpjekjen për grusht shteti janë larguar nga detyra nga ana e Ministrisë së Brendshme të shtunën në mëngjes.

Përleshjet midis forcave të sigurisë dhe të njësive pro-grushtit të shtetit hyri në mbrojtje në vende të veçanta në Stamboll dhe Ankara kanë vazhduar deri të shtunën në mëngjes.

Kryeministri i Turqisë Binali Yıldırım pranoi të premten vonë një grup në kuadër ushtarak i Turqisë ishte i angazhuar në atë që duket të jetë një grusht shteti në tentativë, pasi njësitë e ushtrisë bllokuar hyrjet për të Bosforit dhe Fatih Sultan Mehmet ura lidh anët europiane dhe aziatike të Stambollit, ndërsa avionët ushtarakë janë duke fluturuar mbi Ankara.

Kryeministri turk në një transmetuesin privat NTV nëpërmjet telefonit dhe i tha: " Është e saktë se ka pasur një përpjekje" /ZËRI