Katër të vrarë e 42 të lënduar në një shpërthim në meshën katolike në Filipine

Katër të vrarë e 42 të lënduar në një shpërthim në meshën katolike në Filipine

Bota December 03, 2023 - 07:59

Katër persona janë vrarë në një shpërthim në një meshë katolike në jug të Filipineve të dielën në mëngjes.

Incidenti ndodhi në gjimnazin e Universitetit Shtetëror Mindanao në Marawi, qyteti më i madh mysliman i vendit.

Dyzet e dy të tjerë pësuan plagë kryesisht të lehta, thanë autoritetet, duke shtuar se situata ishte “nën kontroll”.

Në vitin 2017, Marawi ishte skena e një beteje pesë-mujore midis forcave qeveritare dhe militantëve me lidhje me Shtetin Islamik.

Militantët e quajtur Daulah Islamiyah-Maute Group mund të qëndrojnë pas bombardimit të së dielës, tha gjenerali Allan Nobleza, komandanti i policisë në rajon.

Gjenerali Nobleza tha se 11 militantë vdiqën në një takim me Ushtrinë Filipine të premten e kaluar në qytetin fqinj Datu Hoffer Ampatuan – duke sugjeruar se shpërthimi i së dielës mund të jetë një formë hakmarrjeje.

Presidenti Ferdinand Marcos Jr e dënoi shpërthimin si një akt “të pakuptimtë dhe më të urryer”, i cili “u krye nga terroristë të huaj”. Ai nuk dha detaje.

Ai i bëri thirrje qytetarëve që të ruajnë qetësinë. Të jeni të sigurt, ne do t’i nxjerrim para drejtësisë autorët e këtij akti të pamëshirshëm”, tha ai.