OKB-ja raporton dhjetëra raste të ekzekutimeve të të burgosurve ukrainas dhe rusë

OKB-ja raporton dhjetëra raste të ekzekutimeve të të burgosurve ukrainas dhe rusë

Bota March 24, 2023 - 14:33

Organizata e Kombeve të Bashkuara tha se ka dokumentuar dhjetëra raste të ekzekutimeve të të burgosurve të luftës të kryera nga forcat ruse dhe ukrainase që nga shkurti 2022, por pranon se është shumë më e vështirë të marrësh informacione nga Rusia, ose territoret nën kontrollin rus sesa nga autoritetet ukrainase.

Në një raport të ri, Zyra e Komisionarit të Lartë për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) e OKB-së thotë se ka dokumentuar ekzekutimin e 15 të burgosurve ukrainas nga forcat ruse, përveç përdorimit të të burgosurve ukrainas si mburoja njerëzore, vdekjen e dy të plagosurve.

Të burgosurit për shkak të mungesës së kujdesit mjekësor, si dhe torturave. Ndër rastet e dokumentuara në raport është ai i një oficeri të Gardës Kombëtare të Ukrainës, raporton abcnews.al.

Në një rast tjetër, në shtator, një ukrainas i plagosur u qëllua tre herë në gjoks dhe një herë në kokë pasi u kap nga luftëtarët e grupit mercenar Wagner në një fshat në jug të Bakhmut.

Raporti thekson gjithashtu mungesën e bashkëpunimit që hetuesit e OKB-së kanë marrë nga autoritetet ruse dhe pushtuese ruse, duke thënë se nuk ka qenë në gjendje të ketë qasje te të burgosurit e internuar nga Federata Ruse, pavarësisht kërkesave të përsëritura.

Aty përmendet vetëm një rast, në gusht, kur një ekip i OKB-së u lejua të takonte, por jo të intervistonte, 13 të burgosur ukrainas në Luhansk.

Nga ana tjetër, raporti thotë se ka dokumentuar – përmes informacionit me burim të hapur, vizitave në vend dhe intervistave të dëshmitarëve – ekzekutimin përmbledhës të të paktën 25 robërve rusë që mbahen nga forcat ukrainase.

Në një incident në mars 2022 në rajonin e Luhanskut, raporti i OKB-së sugjeron se disa anëtarë të grupeve të armatosura të lidhura me Rusinë u vranë nga ushtarakët ukrainas pasi refuzuan të dorëzoheshin.

Ndryshe nga mungesa e bashkëpunimit nga autoritetet ruse, ekipeve të OKB-së iu është dhënë “qasje e plotë dhe konfidenciale” për të burgosurit rusë në vendet zyrtare të internimit nga Ukraina, që gjë është vlerësuar nga OKB-ja. /abcnews