Zgjedhjet presidenciale në SHBA, ish-ambasadorja pritet të shpallë kandidaturën

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, ish-ambasadorja pritet të shpallë kandidaturën

Bota February 01, 2023 - 16:59

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut dhe ish-ambasadorja e SHBA-së në OKB, Nikki Haley pritet të shpallë kandidaturën e saj për nominimin presidencial republikan të vitit 2024 më 15 shkurt, kundër shefit të saj të dikurshëm, ish-presidentit Donald Trump, sipas një burimi me njohuri për të. planet.

Haley pritet të publikojë detaje rreth ofertës së saj për Shtëpinë e Bardhë në një thirrje për mbështetësit, sipas gazetës lokale të lajmeve The Post dhe Courier, e cila raportoi fillimisht njoftimin e planifikuar.

Vajza e emigrantëve indianë që drejtonte një dyqan të suksesshëm veshjesh në Karolinën e Jugut rurale, Haley fitoi një reputacion në Partinë Republikane për aftësinë e saj për të trajtuar çështjet e gjinisë dhe racës në mënyrë më të besueshme se shumë nga bashkëmoshatarët e saj.

Ajo është paraqitur gjithashtu si një mbrojtëse e vendosur e interesave amerikane jashtë vendit, pasi ka shërbyer si ambasadore e SHBA-së në Kombet e Bashkuara nën administratën Trump nga viti 2017 deri në 2018. Gjatë kësaj kohe, SHBA-të u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore me Iranin, e cila u nënshkrua nga presidenti demokrat Barack Obama dhe ishte shumë i papëlqyer në mesin e republikanëve.

Haley fitoi vëmendjen e publikut në vitin 2015 kur, si guvernator, ajo nënshkroi një projekt-ligj për të hequr flamurin e Konfederatës nga kapitoli i shtetit të Karolinës së Jugut pasi supremacisti i bardhë vrau nëntë njerëz me ngjyrë në një kishë. , Dylann Roof.

Nëse fiton nominimin, Haley do të bëhet gruaja e parë në historinë republikane që kandidon për presidente të Shteteve të Bashkuara, si dhe kandidatja e parë jo e bardhë e partisë. Ndër sfidat e saj kryesore do të jetë të japë një mesazh të qëndrueshëm. Edhe në një fushë ku shumica e kandidatëve kanë ndryshuar shumë herë mendjen për çështjet kyçe, Haley ka dëshmuar të jetë mjaft kameleoni. /abcnews