Tërmet i fuqishëm godet Iranin, 3 viktima e qindra të plagosur

Tërmet i fuqishëm godet Iranin, 3 viktima e qindra të plagosur

Bota January 29, 2023 - 17:04

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.7 Rihter ka shkaktuar të paktën 3 viktima dhe 800 të plagosur mëngjesin e së dielës. Lëkundja, e cila zgjati për disa sekonda u regjistrua në pjesën perëndimore të vendit dhe u ndje në shumë qytete.

Nga tërmeti raportohen dëme në të paktën 70 fshatra në Khoy e Salmas, ndërkohë që pjesa më e madhe e banorëve ka mbetur pa energji elektrike.

Ekipet e shpëtimit ndodhen në vendngjarje dhe po punojnë për gjetjen e të mbijetuarve, teksa bilanci i viktimave mund të rritet dhe më tej. /abcnews.al