NATO-ja thotë se Rusia po përdor “dimrin si armë” për luftën në Ukrainë

NATO-ja thotë se Rusia po përdor “dimrin si armë” për luftën në Ukrainë

Bota November 29, 2022 - 10:03

Ukraina është përgatitur për më shumë sulme ruse kundër energjisë dhe infrastrukturës tjetër kritike dhe paralajmëroi për evakuime të mundshme nga kryeqyteti.

Ministri i Jashtëm i Estonisë iu bashkua homologëve të gjashtë vendeve baltike dhe nordike – në delegacionin më të madh për të vizituar Ukrainën që kur Rusia nisi luftën e saj në shkallë të gjerë – për të premtuar gjeneratorë elektrikë, rroba të ngrohta dhe ushqim.

Qëllimi është të ndihmohen ukrainasit të përballojnë muajt më të ftohtë dhe të qëndrojnë të vendosur.

“Rusia është duke e përdorur si armë sigurinë e energjisë civile dhe është vërtet e turpshme”, tha në Kiev ministri i jashtëm estonez Urmas Reinsalu.

Ndërsa presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi të dielën vonë se trupat ruse “po përgatisin sulme të reja dhe për sa kohë që kanë raketa, ato nuk do të ndalen”.

Ai u takua të hënën me zyrtarë të lartë të qeverisë për të diskutuar se çfarë veprimesh duhet të ndërmerren në vazhdim.

“Java e ardhshme mund të jetë po aq e vështirë sa ajo që kaloi”, parashikoi ai.

Rusia ka kryer bombardime masive me raketa në infrastrukturën energjetike të Ukrainës afërsisht çdo javë që nga fillimi i tetorit, me çdo sulm që ka një efekt më të madh se i fundit pasi dëmet “grumbullohen” dhe fillon një dimër i ftohtë.

Kievi thotë se sulmet, të cilat Rusia e pranon se synojnë infrastrukturën ukrainase, kanë për qëllim të godasin civilët, duke i vlerësuar si një krim lufte.

Moska mohon se qëllimi i saj është të lëndojë civilët, por tha javën e kaluar se vuajtjet e tyre nuk do të mbaronin nëse Ukraina nuk i nënshtrohet kërkesave të Rusisë, pa i shprehur ato.

Ndërkohë sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg këmbënguli se presidenti rus Vladimir Putin kishte për qëllim të përdorte ngricat, borën dhe akullin në avantazhin e tij, jo vetëm në fushën e betejës, por kundër civilëve ukrainas.

“Presidenti Putin tani po përpiqet të përdorë dimrin si një armë lufte kundër Ukrainës, dhe kjo është e tmerrshme dhe ne duhet të jemi të përgatitur për më shumë sulme”, tha ai në prag të një takimi dy-ditor të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht, Rumani. “Kjo është arsyeja pse aleatët e NATO-s kanë rritur mbështetjen e tyre për Ukrainën”.