“Do të durojmë”, zonja e parë e Ukrainës: Pa fitore s’mund të ketë paqe

“Do të durojmë”, zonja e parë e Ukrainës: Pa fitore s’mund të ketë paqe

Bota November 25, 2022 - 08:13

Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska në një intervistë për BBC-në tha se Ukraina do të durojë këtë dimër që po vjen, pavarësisht të ftohtit dhe ndërprerjeve të shkaktuara nga raketat ruse dhe do të vazhdojë të luftojë atë që ajo e përshkruan si një luftë të pikëpamjeve botërore, sepse “pa fitore nuk mund të ketë paqe”.

Populli ukrainas ka fituar lëvdata për qëndrimin e tij kundër sulmit të ashpër të Rusisë. Por kjo është një tjetër provë e dhimbshme e qëndrueshmërisë.

“Ne jemi gati ta durojmë këtë,” pohon Olena zelenska.

“Ne kemi pasur kaq shumë sfida të tmerrshme, kemi parë kaq shumë viktima, aq shumë shkatërrime, saqë ndërprerjet e energjisë elektrike nuk janë gjëja më e keqe që na ndodh”.

Ajo citon një sondazh të fundit ku 90% e ukrainasve thanë se ishin gati të jetonin me mungesa të energjisë elektrike për dy deri në tre vjet nëse mund të shihnin perspektivën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

“Duket si një rrugë tmerrësisht e gjatë, e ftohtë dhe ajo e di këtë”. /abcnews