Këshilli i Sigurimit do të diskutojë mbajtjen e “referendumeve” në territoret e Ukrainës

Këshilli i Sigurimit do të diskutojë mbajtjen e “referendumeve” në territoret e Ukrainës

Bota September 24, 2022 - 22:35

Këshilli i Sigurimit pranë OKB-së do të diskutojë të martën e 27 shtatorit mbajtjen e “referendumeve” nga Rusia në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës.Kjo, me kërkesë të Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.“Në lidhje me përgatitjen nga Federata Ruse për shkelje të mëtejshme të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës duke organizuar pseudo-referendume në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës, që është gjithashtu një shkelje e rëndë e Kartës së OKB-së dhe normave dhe parimeve bazë të së drejtës ndërkombëtare”, shkruhet në kërkesën zyrtare drejtuar KS-së.

Rusia nisi referendumet të premten e 23 shtatorit për aneksimin e katër rajoneve të okupuara të Ukrainës.

Zyrtarët ukrainas thanë se njerëzve u ndalohej të largoheshin nga disa zona të pushtuara deri në përfundimin e votimit katër-ditor.

Votat për t’u bërë pjesë e Rusisë u organizuan me nxitim pasi Ukraina rimori pjesë të mëdha të verilindjes në një kundërofensivë në fillim të këtij muaji.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi gjithashtu një draft ushtarak këtë javë për të thirrur 300 mijë trupa për të luftuar në Ukrainë.

Duke përfshirë katër zonat, Moska mund t’i portretizojë sulmet për t’i rimarrë ato si një sulm ndaj vetë Rusisë – potencialisht duke e përdorur atë për të justifikuar edhe një përgjigje bërthamore.

Votimi në provincat e Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia në lindje dhe juglindje, që përfaqësojnë rreth 15 për qind të territorit ukrainas, do të zhvillohet nga e premtja deri të martën.

Reagimet

Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës së Atlantikut të Veriut, Jens Stoltenberg, dënoi të martën synimet e Rusisë për të organizuar pseudo-referendume në territoret e okupuara përkohësisht të Ukrainës.

Sipas tij, synimet e tilla janë një përshkallëzim i mëtejshëm në luftën e Putin-it.

Pentagoni i quajti planet e Kremlinit për “referendume” një operacion informacioni dhe Shtëpia e Bardhë tha se Shtetet e Bashkuara nuk do të njohin kurrë shkeljet territoriale të Rusisë në Ukrainë.

Bashkimi Evropian beson se futja nga Duma Shtetërore e Rusisë e përgjegjësisë penale, e cila është më e përshtatshme gjatë një lufte në shkallë të gjerë, si dhe mbajtja e të ashtuquajturave “referendume” në territoret e okupuara të Ukrainës, është një shenjë e “nervozizmi” i Kremlinit për shkak të dështimeve në front.

Presidenti francez Emmanuel Macron kritikoi synimet e Rusisë për të mbajtur të ashtuquajturat “referendume” në territoret e pushtuara përkohësisht të Ukrainës, duke i quajtur ato “provokim” dhe “cinizëm”.

Kancelari gjerman Olaf Scholz hodhi poshtë si të papranueshme planet e shpallura nga pushtuesit në lidhje me “referendumet” për bashkimin me Rusinë në katër rajone të Ukrainës.

Presidenti polak Andrzej Duda i quajti të pavlera pseudo-referendumet e planifikuara nga pushtuesit në territoret e pushtuara të Ukrainës.

Kryeministrja e Estonisë Kaya Kallas tha se synimi i Federatës Ruse për të mbajtur pseudo-referendume në territoret e pushtuara të Ukrainës do të ketë efektin e kundërt për Rusinë.

Shtëpia e Bardhë beson se përgatitja për mobilizim tregon pasigurinë e Federatës Ruse.

 /Albanianpost