Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Bota August 16, 2022 - 22:47

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre në Azinë Juglindore në vetëm 24 orë. Gjashtë avionët Eurofighter me shumë funksione të përfshirë në stërvitjen aktuale u shoqëruan nga katër avionë transporti dhe tre cisterna.

Ata u furnizuan me karburant në ajër gjatë fluturimit të gjatë, duke u ndalur gjatë rrugës për karburant, inspektim dhe rrotullim të pilotit.

Gjatë një ndalese në një bazë afër Abu Dhabit, Forcat Ajrore Gjermane thanë se dy avionë Eurofighters u zbuluan se po përjetonin probleme teknike.

Njëri raportohet se është riparuar në vend, por tjetri ka pasur një defekt në sistemin hidraulik dhe është mbajtur.

Ai gjithashtu shton se personeli është dërguar nga Gjermania për ta riparuar më tej, në mënyrë që të jetë në dispozicion për stërvitjet e ardhshme në Australi.

Stërvitja vjen në një kohë të tensioneve të rritura midis Kinës dhe SHBA-së dhe aleatëve të saj mbi Tajvanin, sipas AP.

Në shtator të vitit të kaluar, Bashkimi Evropian prezantoi një strategji të re për të forcuar lidhjet ekonomike, politike dhe të mbrojtjes në Indo-Paqësorin. /euronews