Kina vendos sanksione ndaj 7 zyrtarëve të Tajvanit

Kina vendos sanksione ndaj 7 zyrtarëve të Tajvanit

Bota August 16, 2022 - 11:24

Kina vendosi sanksione të martën ndaj shtatë zyrtarëve dhe ligjvënësve tajvanezë që i akuzoi si të pabesë që duan pavarësi nga Pekini.

Sanksionet vijnë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi vizitoi Tajvanin këtë muaj, një udhëtim që Kina tha se kishte dërguar një sinjal të gabuar për ato që i konsideron si forca pro-pavarësisë, shkruan Reuters.

Zyra e Çështjeve për Tajvanin në Kinë tha se mes të sanksionuarve ishin ambasadori de fakto i Tajvanit në Shtetet e Bashkuara, Hsiao Bi-khim, Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Tajvanit, Wellington Koo dhe politikanë nga Partia Demokratike Progresive në pushtet në Tajvan.

Një zëdhënës u shpreh tha se të sanksionuarit nuk do të mund të vizitojnë Kinën, Hong Kongun dhe Makaon.

Firmat dhe investitorët e lidhur me to gjithashtu nuk do të lejohen të ushtrojnë aktivitetin e tyre në Kinë.

Të hënën, një delegacion i kongresit të SHBA-së i kryesuar nga senatori demokrat nga Massachusetts Ed Markey mbërriti në Taipei për një vizitë dy-ditore.

Ky është delegacioni i dytë që viziton Tajvanin, pas atij të kryesuar nga Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. /euronews