Senati amerikan do të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Senati amerikan do të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Bota August 03, 2022 - 12:25

Senati amerikan sot do të ratifikojë anëtarësimin në NATO për Finlandën dhe Suedinë, një hap vendimtar drejt zgjerimit të shpejtë të aleancës ushtarake perëndimore me një mbështetje të SHBA-së, në përgjigje të luftës së Rusisë me Ukrainën.

Senatorët kanë ftuar ambasadorët e vendeve të jenë dëshmitarë të debatit dhe votimit historik të së mërkurës, i cili do të hapte një epokë të re për Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut.

Presidenti Joe Biden ka kërkuar hyrje të shpejtë për dy aleatët e Evropës Veriore që më parë nuk ishin të lidhur ushtarakisht dhe miratimi i rezolutës së ratifikimit ka mbështetje të madhe dypartiake në Kongres.

“Aleanca jonë e NATO-s është themeli që ka garantuar demokracinë në botën perëndimore që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore,” tha udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer, D-N.Y.

Schumer tha se ai dhe udhëheqësi republikan Mitch McConnell, R-Ky., ishin zotuar ndaj liderëve të vendit se Senati do të miratonte rezolutën e ratifikimit “sa të mundemi” për të forcuar aleancën “në dritën e agresionit të fundit rus”.

30 vendet anëtare të NATO-s janë në proces të shqyrtimit të shtimit pasi Suedia dhe Finlanda e lanë mënjanë qëndrimin e tyre të gjatë të mosangazhimit ushtarak. Ishte një ndryshim i madh i marrëveshjeve të sigurisë për të dy vendet pasi Rusia fqinje nisi luftën e saj kundër Ukrainës në fillim të këtij viti.

SHBA-ja dhe aleatët e saj evropianë janë bashkuar me një partneritet të ri përballë agresionit të presidentit rus Vladimir Putin, duke forcuar aleancën e NATO-s të formuar së pari pas Luftës së Dytë Botërore, shkruan Washington Post. /klankosova