Inteligjenca britanike: Kremlini shkarkon disa gjeneralë rusë

Inteligjenca britanike: Kremlini shkarkon disa gjeneralë rusë

Bota June 25, 2022 - 13:30

Disa gjeneralë janë hequr nga komandat e tyre nga shefat ushtarakë të Rusisë si rezultat i përparimit të luftës në Ukrainë, ka thënë Inteligjenca Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar.

Ata përfshijnë komandantin e Forcave Ajrore, gjeneral-kolonelin Andrei Serdyukov; dhe komandanti i Grupit Jugor të Forcave Gjeneral i Ushtrisë Aleksandër Dvornikov, sipas degës së inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes.

Vendimi vjen pasi Ukraina ndoshta po rikonfiguron mbrojtjen e saj të sektorit Severodonetsk-Lysychansk, përballë fitoreve nga njësitë e blinduara ruse në skajin jugor të zonës së ndërtuar, shtoi Inteligjenca britanike.

Të premten, u zbulua se forcat ukrainase ishin urdhëruar të tërhiqeshin nga Severodonetsk pas javësh luftimesh të ashpra në rrugë, në mënyrë që të kufizonin më shumë viktima dhe të rigrupoheshin.

Masa, e cila është humbja më e madhe strategjike për Ukrainën që nga tërheqja nga Mariupol, ka të ngjarë të shihet nga Rusia si një fitore e rëndësishme.

Fokusi i luftimeve pritej të kalonte në Lysychansk, një qytet industrial me përmasa të ngjashme me Severodonetsk, vetëm disa milje përtej lumit Siverskyi Donets, gjithashtu në provincën Luhansk të Donbasit.

Zyrtarët ukrainas thanë se trupat në Severodonetsk u urdhëruan të tërhiqeshin pasi kishte mbetur shumë pak për t’u mbrojtur në qytetin lindor të bombarduar.

Guvernatori rajonal i Luhanskut, Serhiy Gaidai, tha në televizionin ukrainas se “të qëndrosh në pozicione të copëtuara gjatë shumë muajve vetëm për hir të qëndrimit atje nuk ka kuptim”.

Fati i qindra civilëve të bllokuar në një fabrikë kimike mbetet i panjohur.

Në jug të Lysychansk, ushtarët ukrainas u detyruan të tërhiqen nga qytetet Hirske dhe Zolote përballë forcave dërrmuese ruse, sipas një këshilltari të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës tha se tërheqja nuk do të thotë se vendi i tij po e humbiste luftën, duke theksuar se Rusia kishte dashur të pushtonte rajonin lindor të Donbasit deri më 9 maj.

Severodonetsk, Lysychansk dhe zonat e tyre përreth janë xhepat e fundit kryesorë të rezistencës ukrainase në rajonin e Luhansk – 95% e të cilit është nën kontrollin e forcave separatiste ruse dhe lokale.

Kryeministri i Britanisë së Madhe paralajmëron presion për marrëveshje paqeje

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha se kishte frikë se Ukraina mund të përballet me presion për të rënë dakord për një marrëveshje paqeje me Rusinë që nuk ishte në interesat e saj, për shkak të pasojave ekonomike të luftës në Evropë.

“Shumë vende thonë se kjo është një luftë evropiane që është e panevojshme… dhe kështu presioni do të rritet për të inkurajuar – shtrënguar, ndoshta – ukrainasit për një paqe të keqe,” tha ai.

Johnson, i cili ndodhet në kryeqytetin e Ruandës, Kigali për një samit të Komonuelthit, tha se pasojat e aftësisë së Presidentit rus Vladimir Putin në gjendjen e tij në Ukrainë do të ishin të rrezikshme për sigurinë ndërkombëtare dhe “një fatkeqësi ekonomike afatgjatë”.

Ai nënvizoi mbështetjen e tij personale për Ukrainën duke i thënë BBC-së se nëse qeveria britanike vendos që “duhej të braktisnim kauzën ukrainase sepse thjesht po bëhej shumë e vështirë dhe… kostoja… ishte shumë e madhe për sa i përket inflacionit. .. dëm ekonomik” ai do të jepte dorëheqjen pasi do të kishte pranuar se kishte “humbur një argument shumë të rëndësishëm”.

Inteligjenca Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar tha se gjenerali Dvornikov ndoshta për një kohë kishte vepruar si komandant i përgjithshëm operacional në Ukrainë.

Dyshja janë vetëm zyrtarët e fundit që kanë humbur pozitat e tyre si rezultat i rrjedhës së luftës, sipas zyrtarëve të inteligjencës në Mbretërinë e Bashkuar, me gjeneral-lejtnant Serhiy Kisel, i cili komandonte Ushtrinë e Tankeve të Gardës së Parë, gjithashtu thuhet se ka të ngjarë të jetë pezulluar për dështimi i tij për të kapur Kharkivin dhe zëvendësadmirali Igor Osipov, i cili komandonte flotën ruse të Detit të Zi, tha se me gjasë ishte pushuar nga puna për fundosjen e kryqëzorit Moskva në prill.

Ukraina arrin njëfarë suksesi në rajonin Kherson
Komanda e Grupit Jugor të Forcave (SGF) ka të ngjarë t’i transferohet gjeneral-kolonelit Sergei Surovikin, pasi SGF vazhdon të kryejë një pjesë qendrore në ofensivën e Rusisë në Donbas, shtoi Inteligjenca Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar.

Për më shumë se 30 vjet, karriera e gjeneralit Surovikin thuhet se ka qenë e mbushur me akuza për korrupsion dhe brutalitet.
Shtabi i përgjithshëm i Ukrainës raportoi se trupat e saj patën njëfarë suksesi në rajonin Kherson, duke i shtyrë rusët nga pozicionet mbrojtëse pranë fshatit Olhine, si rezultat i fundit në një seri kundërsulmesh ukrainase.

Ndërkohë, një sulm rus në një bazë ushtarake në Yavoriv, ënë Ukrainën perëndimore, plagosi katër persona, tha guvernatori i Lviv
Maxim Kozitsky në një postim video të shtunën.

Kozitsky tha se gjashtë raketa u hodhën nga Deti i Zi, me katër që goditën objektivin e tyre dhe dy u kapën dhe shkatërruan para se të godisnin objektin.

Të premten, Presidenti Zelenskyy i tha një turme në Glastonbury përmes një lidhjeje video: “Ne në Ukrainë gjithashtu do të donim të jetonim jetën siç e kishim mësuar dhe të shijonim lirinë dhe këtë verë të mrekullueshme, por ne nuk mund ta bëjmë këtë sepse ka ndodhur më e tmerrshmja – Rusia. na ka vjedhur qetësinë”. /balkanweb