Meksikë: Këngëtarja 21-vjeçare vritet në mes të restorantit nga bashkëshorti 79-vjeçar

Meksikë: Këngëtarja 21-vjeçare vritet në mes të restorantit nga bashkëshorti 79-vjeçar

Bota June 25, 2022 - 12:02

Një këngëtare meksikane u qëllua për vdekje nga bashkëshorti i saj në një restorant në Mexico City ditën e premte.

Yrma Lydia, 21, e cila sapo kishte nisur karrierën në muzikë, u qëllua me armë në restorantin Suntory Del Valle në jug të qytetit, nga bashkëshorti i saj 79-vjeçari, Jesús Hernández Alcocer.

“Një burrë qëlloi tre herë me armë gruan e tij, ai u vu në pranga së bashku me një grua tjetër që e shoqëronte atë”, tha Omar García Harfuch, Sekretari i Sigurisë për Mexico City.

Klientët në restorant kanë dëshmuar se fillimisht ka pasur një debat mes palëve, ndërsa më pas autori ka qëlluar 3 herë.

Mediat shkruajnë se Alcocer u përpoq të korruptonte policinë për ta lënë të arratisej dhe tentoi të arratisej me truprojën e tij, por që të dy u arrestuan.

Dhuna ndaj grave është rritur ndjeshëm së fundmi në Meksikë, ku çdo ditë vriten mesatarisht 10 gra. /lajmifundit