Ukraina merr statusin e kandidatit për në BE, Zelensky: Moment historik

Ukraina merr statusin e kandidatit për në BE, Zelensky: Moment historik

Bota June 23, 2022 - 21:14

Sot, Ukraina zyrtarisht ka marrë statusin e kandidatit të BE-së.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky falënderoi liderët evropian të BE-së për këtë vendim.

Zelensky e ka thënë se ky hap është një moment hisotrik dhe unik për marrëdhëniet në mes BE-së e Ukrainës, raporton Zeri.info.

Ai shprehu mirënjohje për presidentin e Këshillit të Evropës Charles Michel, dhe presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

“E ardhmja e Ukrainës është në Bashkimin Evropian”, ka skruar Zelensky në Twitter. /Zëri