Ukraina publikon shifrat, thotë se ka vrarë mbi 26 mijë ushtarë rusë deri tani
Foto: Reuters

Ukraina publikon shifrat, thotë se ka vrarë mbi 26 mijë ushtarë rusë deri tani

Bota May 11, 2022 - 10:31

Rusia ka humbur 26.350 trupa prejse pushtoi Ukrainën, më 24 shkurt, tha Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës në përditësimin e saj të fundit.

Ukraina pretendon se humbjet totale nga Rusia janë:

1187 tanke

2856 mjete luftarake të blinduara

528 sisteme artilerie

185 sisteme raketash të shumta lëshuese

Tetë sisteme të mbrojtjes ajrore

199 avionë

160 helikopterë

290 mjete ajrore pa pilot

94 raketa lundrimi

12 anije ose varka

1.997 automjete dhe autocisternë

41 njësi pajisje speciale. /Zëri