Putini po përgatitet për një luftë të gjatë, thotë Inteligjenca amerikane

Putini po përgatitet për një luftë të gjatë, thotë Inteligjenca amerikane

Bota May 11, 2022 - 09:41

Inteligjenca amerikane ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin po përgatitet për një luftë të gjatë në Ukrainë, me fitoren në lindje që mund të mos i japë fund konfliktit.

Paralajmërimi vjen derisa luftimet e ashpra vazhdojnë në lindje, ku Rusia po përpiqet të marrë territor.

Moska i ripërqendroi trupat e saj në pushtimin e rajonit të Donbasit pasi Ukraina rezistoi përpjekjeve për të marrë kryeqytetin e saj, Kievin, por pavarësisht kësaj, forcat e saj mbeten në një ngërç, tha Inteligjenca amerikane.

Avril Haines, drejtori i Inteligjencës kombëtare, tha të martën në një seancë dëgjimore të Komisionit të Senatit të SHBA-së se Putini ishte ende duke synuar "të arrijë qëllime përtej Donbasit", por se ai "përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale konvencionale ushtarake të Rusisë". /Zëri