Policia gjermane shkatërron rrjetin e kontrabandës së kokainës nga Amerika e Jugut

Policia gjermane shkatërron rrjetin e kontrabandës së kokainës nga Amerika e Jugut

Bota November 30, 2021 - 19:10

Policia gjermane ka zbuluar një rrjet të kontrabandës së kokainës që transportonte tonelata droge në Evropë nga Amerika e Jugut.

Hetuesit thanë se kishin arrestuar 14 të dyshuar të martën si pjesë e operacionit ndërkombëtar.

Banda akuzohet se ka sjellë gati pesë tonë metrikë kokainë në Gjermani në nëntë dërgesa nga Brazili, Kolumbia dhe disa vende të tjera.

Droga shpesh fshihej në trarët e çelikut në dërgesat e anijeve dhe mbështillej me plumb për të kaluar përmes sigurisë me rreze X, sipas zyrës së prokurorit publik të Berlinit, shkruan Euronews, përcjell Klankosova.tv

Hetimi nisi në nëntor të vitit 2018 pasi autoritetet kapën një kontejner transporti në Santos, Brazil, që përmbante 690 kilogramë kokainë me vlerë rreth 140 milionë euro.

Dërgesa iu drejtua një kompanie në Berlin, tha në një deklaratë Zyra Federale e Policisë Kriminale të Gjermanisë.

Hetuesit më pas nisën një hetim për një rrjet kontrabande që datonte në vitin 2011 dhe kishte transportuar drogë përmes Kolumbisë, Panamasë dhe Meksikës.