Gjermania me ligj të ri për mbrojtje nga infektimet, masa të rrepta shkelësve

Gjermania me ligj të ri për mbrojtje nga infektimet, masa të rrepta shkelësve

Bota November 24, 2021 - 12:53

Këtë të mërkurë në Gjermani hyn në fuqi ligji i mbrojtjes nga infektimet, i cili u miratua javën e kaluar nga parlamenti gjerman (Bundestag) dhe nga Këshilli Federal (Bundesrat).

Ai parashikon mbajtjen e maskës në ambiente të mbyllura. Vizitorët dhe bashkëpunëtorët në azilet e të moshuarve dhe të personave me aftësi të kufizuara ose në spitale duhet të paraqesin çdo ditë nga një test negativ. Kjo vlen edhe për të vaksinuarit. Në të gjithë Gjermaninë që sot e tutje mund të udhëtohet me mjete të transportit publik vetëm me test negativ, certifikatë vaksinimi ose certifikatë shërimi. Kjo vlen edhe për vendin e punës. Kontrollet do të shpeshtohen dhe shkeljet do të ndëshkohen më me konsekuencë, raporton DW-ja.

Ligji parashikon gjithashtu masa të veçanta për ato lande, ku shkalla e hospitalizimeve është mbi tre, pra 3 në 100.000 banorë dërgohen në spital pas infektimit me COVID-19.

Në varësi nga zhvillimi i pandemisë në secilin land, këto masa parashikojnë për shembull ndalimin e hyrjes në restorant, në ambiente të kohës së lirë, si palestra, stadiume, bare e koncerte për personat e pavaksinuar.

Masa të tilla ndërkohë kanë filluar të merren në shumë lande të Gjermanisë, sidomos në Bavari, Berlin, Baden Wurttenberg, Saksoni etj., ku incidencat sa vijnë e shtohen. Kontrollet do të shpeshtohen dhe shkeljet do të ndëshkohen më me konsekuencë.

Situata sa vjen e keqësohet

Shifrat e infektimeve me COVID-19 në Gjermani vazhdojnë të rriten. Instituti “Robert Koch” (RKI) raporton 66 884 teste pozitive brenda 24 orëve të fundit. Janë 14 058 raste më shumë se të mërkurën e kaluar, kur u raportuan 52 826 infektime të reja. Incidenca shtatëditore u rrit sërish në një nivel rekord prej 404.5 nga 399.8 një ditë më parë.

Pas Saksonisë dhe Bavarisë, shtetet federale Baden-Wurttemberg dhe Saksonia e Ulët kanë ashpërsuar masat për aktivitetet sportive për shkak të situatës së rënduar. Qeveria e landit në Stuttgart lëshoi një rregullore të re për koronavirusin, e cila hyn në fuqi nga kjo e mërkurë dhe parashikon që stadiumet dhe ambientet sportive mund të përdoren vetëm me 50 për qind të kapaciteteve. Kufiri i sipërm është 25.000 spektatorë.

Izolim total i pashmangshëm?

Për Helge Leonhardtin, presidenti i klubit “Erzgebirge Aue” (Liga e Dytë), kjo nuk mjafton: “Ne kemi nevojë për një ‘lockdown’ të futbollit deri në fund të dhjetorit. Katër javët e ardhshme janë jashtëzakonisht të vështira”, tha ai në një intervistë për media.

Edhe politikanë dhe ekspertë të tjerë thonë se masat aktuale nuk mjaftojnë për të thyer këtë valë të katërt. Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn është shprehur në një intervistë për “Rheinische Post” se “në këtë gjendje nuk duhet përjashtuar asgjë, sado e hidhur qoftë”. Spahni do të dëshironte që të veprohet një orë e më parë: “Ne shohim se gjendja në Saksoni, Bavari, Baden-Wurttemberg dhe Thuringen është shumë serioze”, tha ministri në detyrë.

Kandidati për kryetar të CDU-së, Friedrich Merz, ka sugjeruar një “lockdown” për të pavaksinuarit. “Kush nuk është vaksinuar ose shëruar mund të shkojë vetëm në farmaci, supermarket dhe te mjeku”, tha Merzi për rrjetin e korrespondentëve të Berlinit, “Redaktionsnetwerk Deutschland”, RND.

Merzi madje thotë se edhe në punë duhet të lejohen vetëm të vaksinuar ose të shëruar. “Të mos ketë më asnjë të pavaksinuar në zyrë, asnjë deputet të pavaksinuar në Bundestag, asnjë student të pavaksinuar në leksion dhe asnjë futbollist të pavaksinuar në fushë”.

Kritika ndaj shpalljes së mbylljes së gjendjes epidemike

Një element kundërthënës i ligjit të miratuar javën e kaluar është se ai e shpall gjendjen epidemike si të përfunduar. Ligji u miratua javën e kaluar me votat e shumicës së re parlamentare, Socialdemokratët, Të Gjelbrit dhe Liberalët, të cilët së shpejti pritet të krijojnë qeverinë e re.

Ligji nuk e pengon marrjen e masave të rrepta për ndalimin e pandemisë, por shpallja gjendjes së pandemisë si të përfunduar ishte një sinjal në momentin e papërshtatshëm, mendojnë shumë kritikë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe shumë kolegë të saj nga partitë e Unionit Kristiandemokrat e Kristiansocial e kanë shprehur hapur pakënaqësinë e tyre për këtë fakt. Merkeli tha javën e kaluar në një konferencë shtypi se “konstatimi i gjendjes epidemike si të përfunduar ishte i një hap psikologjikisht i gabuar”.

Landi i Bavarisë, i udhëhequr nga kristiansociali Markus Söder, mori vendim dje që ta zgjasë gjendjen epidemike, ndryshe nga ç’parashikon ligji federal.