Hetuesit rusë publikojnë pamje të vendit ku ndodhën të shtënat (Video)

Hetuesit rusë publikojnë pamje të vendit ku ndodhën të shtënat (Video)

Bota September 20, 2021 - 14:27

Një person i armatosur hapi zjarr në një universitet në Rusi të hënën në mëngjes, duke lënë tetë persona të vdekur dhe 24 të plagosur, thanë zyrtarët.

Personi i armatosur u arrestua pas të shtënave në Universitetin Shtetëror të Perm, sipas Ministrisë së Brendshme. Nuk kishte asnjë informacion të menjëhershëm mbi identitetin e tij apo motivin e mundshëm.

Studentët dhe stafi në universitet u mbyllën në dhoma dhe shkolla u bëri thirrje atyre që mund të largoheshin nga kampusi ta bënin këtë. Agjencia shtetërore e lajmeve Tass citoi një burim të paidentifikuar në zbatimin e ligjit duke thënë se disa studentë u hodhën nga dritaret e një ndërtese gjatë sulmit.

Universiteti, i cili ka 12,000 studentë të regjistruar, tha se rreth 3,000 njerëz ishin në kampus në kohën e të shtënave. Shkolla është në qytetin e Perm, i cili është rreth 1,100 kilometra (700 milje) në lindje të Moskës me një popullsi prej rreth 1 milion, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.