Spanjolli burgoset, pasi vrau dhe hëngri nënën e tij

Spanjolli burgoset, pasi vrau dhe hëngri nënën e tij

Bota June 16, 2021 - 18:36

Një spanjoll është dënuar me 15 vjet burg pasi vrau nënën e tij dhe hëngri eshtrat e saj.

Alberto Sánchez Gómez, 28 vjeç, u arrestua në vitin 2019 pasi policia gjeti pjesë të trupit rreth shtëpisë së nënës së tij – disa në kontejnerë plastikë.

Gjykata hodhi poshtë argumentet e Sánchez se ai ishte duke përjetuar një episod psikotik në kohën e vrasjes.

Ai tani do të vuajë 15 vjet për vrasje dhe pesë muaj të tjerë për përdhosjen e një kufome.

Ai gjithashtu është urdhëruar t’i paguajë vëllait të tij 60,000 € (73,000 $, 52,000 £) si kompensim.

Policia arriti në shtëpinë në Madridin lindor në shkurt 2019 pasi një mik ngriti shqetësime në lidhje me mirëqenien e María Soledad Gómez, e cila ishte në të 60-at e saj.

Gjatë gjykimit, gjykata dëgjoi se Sánchez, atëherë 26 vjeç, kishte mbytur nënën e tij gjatë një mosmarrëveshjeje.

Ai pastaj copëtoi dhe hëngri pjesë të trupit të saj gjatë dy javëve në vijim, duke i ushqyer disa qenit të tij.

Media spanjolle thotë se ai kishte qenë i njohur për policinë për shkak të dhunës ndaj nënës së tij dhe se ai kishte shkelur një urdhër ndalimi në kohën e arrestimit./TCH