Infektuar: 107497
Shëruar: 104054
Vdekur: 2245
Gjykata franceze jep dënimin për personin që qëlloi me shpullë Macronin

Gjykata franceze jep dënimin për personin që qëlloi me shpullë Macronin

Bota June 10, 2021 - 17:58

Nuk ka zgjatur shumë, por është dënuar menjëherë me 18 muaj burg personi që qëlloi me pëllëmbë presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Gjykata pranoi menjëherë kërkesën e prokurorisë dhe vendosi 4 muaj burg të detyruar dhe 14 me kusht për Damien Tarel, i cili gjatë seancës mohoi se e kishte përgatitur aktin e shëmtuar.

Gjithashtu Tarel nuk mund të marrë detyra publike dhe të mbajë armë për të paktën 5 vjet. Agresori njihet si aktivist i ekstremit të djathtë dhe anëtar i Jelekverdhëve./a2cnn