Plagoset në shpërthim ish-presidenti i Maldiveve

Plagoset në shpërthim ish-presidenti i Maldiveve

Bota May 06, 2021 - 23:22

Ish-presidenti i Maldiveve, Mohamed Nasheed, është plagosur në një shpërthim të dyshuar bombe në kryeqytetin Male.

Mbështetësit nga Partia Demokratike Maldiviane në pushtet (MDP) thanë se shpërthimi ndodhi ndërsa ai po hipte në një makinë jashtë shtëpisë së tij të enjten.

Raportet fillestare tregonin që një pajisje shpërthyese ishte lidhur në një motor që ishte parkuar afër. Disa persona të tjerë raportohet të jenë plagosur në incident.

53-vjeçari Nasheed, 53, aktualisht po shërben si kryetar në parlament i cili është pozicioni i dytë më i fuqishëm në Oqeanin Indian.

Spitali që trajton z. Nasheed tha se ai kishte pësuar lëndime të shumta por ishte në një gjendje të qëndrueshme.

Në një postim në Twitter, presidenti aktual i Maldiveve, Ibu Solih, tha se policia kishte filluar një hetim mbi shpërthimin.

Një deputet nga MDP, i tha BBC se shpërthimi ishte “një sulm i shënjestruar kundër z. Nasheed”. Sidoqoftë, askush nuk ka marrë përgjegjësi dhe nuk ka pasur raporte të arrestimeve.

Mbështetësit e Z. Nasheed janë mbledhur jashtë spitalit ku ai po trajtohet. Situata raportohet të jetë e tensionuar dhe policia është në gatishmëri./a2cnn