Infektuar: 101517
Shëruar: 87012
Vdekur: 2072
Gjermanët “marrin frymë më lehtë”: Përveç berberëve, fillon hapja e disa mjediseve të tjera, të mbyllura për shkak të COVID-19

Gjermanët “marrin frymë më lehtë”: Përveç berberëve, fillon hapja e disa mjediseve të tjera, të mbyllura për shkak të COVID-19

Bota March 01, 2021 - 13:01

Shumë njerëz po merrnin “frymë më lehtë” sot, pasi ishin në gjendje të shkurtonin flokët për herë të parë në disa muaj.

Sidoqoftë, klientët dhe stafi duhet të ndjekin rregulla të rrepta shëndetësore, të tilla si mbajtja e një maske mjekësore, shkruajnë mediat e huaja.

Ndryshe, berberët u urdhëruan të mbyllen në 16 dhjetor në një përpjekje për të ulur infeksionet e koronavirusit në Gjermani.

Dyqaneve dhe shkollave jothelbësore u ishte thënë që të mbyllen atëherë, gjithashtu.

Restorantet, baret, kafenetë, hotelet, janë mbyllur që nga fillimi i nëntorit, përveç ushqimit të gatshëm.

Megjithatë, shumica e shteteve filluan të hapnin gradualisht shkollat nga 22 shkurt.

Dhe disa shtete, duke përfshirë Bavarinë dhe Baden-Württemberg, tani kanë lejuar gjithashtu hapjen e mjediseve të tjera që nga 1 marsi, duke përfshirë qendrat e kopshtit, dyqanet e luleve, sallonet e kirurgjisë dhe autoshkollat. /Telegrafi