Infektuar: 101517
Shëruar: 87012
Vdekur: 2072
Princesha e Dubait i kërkon policisë britanike ta rihapë rastin e kidnapimit të motrës së saj

Princesha e Dubait i kërkon policisë britanike ta rihapë rastin e kidnapimit të motrës së saj

Bota February 25, 2021 - 09:24

Princesha Latifa, vajza e sundimtarit të Dubait që tha se po mbahet robër, i ka bërë thirrje policisë britanike që të hetojë përsëri rrëmbimin e motrës së saj më të madhe në një rrugë e Cambridge më shumë se 20 vjet më parë.

Në një letër të ndarë me BBC, Latifa i thotë policisë së Cambridgeshire kjo mund të ndihmojë në lirimin e Princeshës Shamsa, e cila u kap me urdhër të babait të tyre.

Shamsa, e cila ishte vetëm 18 vjeçe atëherë dhe tani është 39 vjeçe, nuk është parë në publik që nga ajo kohë.

Qeveria e Dubait nuk u është përgjigjur kërkesave të BBC për të komentuar rastin.

Një gjykatës i Gjykatës së Lartë vendosi në 2019, që Sheik Mohammed bin Rashid al Maktoum kishte rrëmbyer të dy vajzat dhe i kishte mbajtur ato kundër vullnetit të tyre.

Javën e kaluar BBC Panorama transmetoi video tronditëse që Latifa kishte regjistruar fshehurazi në një telefon që i ishte dhënë, në të cilën ajo përshkroi se si ajo ishte duke u mbajtur “peng” nga babai i saj pas një përpjekje të dështuar të arratisjes në vitin 2018.

Kombet e Bashkuara që atëherë i ka kërkuar Bashkuara Emiratet për prova se ajo është gjallë./Klankosova