Infektuar: 73048
Shëruar: 61986
Vdekur: 1649
15-vite burg për vrasësin e gazetares Galizia që luftojë korrupsionin e qeverisë së Maltës

15-vite burg për vrasësin e gazetares Galizia që luftojë korrupsionin e qeverisë së Maltës

Bota February 23, 2021 - 17:49

Vincent Muscat u dënua më 15 vite heqje lirie pasi pranojë akuzën për vrasjen e gazetares investigative nga Malta, Daphne Caruana Galizia.  

Galizia u vra më 16 Tetor 2017 në Maltë , gjatë një sulmi me bombë të vendosur në  makinën e saj. Kjo vrasje terrorizoi vendin me një  popullsi pak më  tepër se 500,000 banorë.

Muscat është një nga tre personat që u akuzuan për vendosjen e bombës. Edhe pse fillimisht ai nuk e pranojë  krimin dyshohet se ai tashmë po negocion me Prokurorin e Përgjithshëm për reduktimin e dënimit të tij.

Vëllezërit George dhe Alfred Degiorgio nuk e kanë pranuar krimin, sipas gazetës ‘Time of Malta’, e cila gjithashtu shton se të dyshuarit për ndërtimin e bombës gjenden tashmë nën arrest.

Galizia raportonte korrupsionin në nivelet më të larta të qeverisjes në ishullin e vogël Mesdhetar. Për disa, ajo njihej si “gruaja e hekurt e WikiLeaks”.

Gazetarja investigative përpara se të  gjente vdekjen, ishte duke luftuar me dhjetëra padi të hapura kundra saj me akuzën e shpifjes dhe defamimit ndërkohë që ishte arrestuar 2 herë më parë.

Në  një  deklaratë  të bërë të ditur nga avokati i saj gjatë mbledhjes gjyqësorë, familja e saj u shpreh se personi që e vrau ja “mohojë asaj të drejtën për të jetuar” si dhe “të drejtën për të shijuar familjen e saj”.

“Vrasja makabër e Galizia-s ishte e qëllimshme dhe duhet të ishte parandaluar. Viktima pagojë me jetën e saj dhe familja po vuan humbjen e të dashurës së tyre,” shtojë familja e saj.

Për vite me rradhë, investigimet për këtë çështje u shtynë por në 2019 disa ministra të  kabinetit si dhe vetë  kryeministri Joseph Muscat, dhanë dorëheqjen si pasojë e akuzove se kishin lidhje me njerëzit e përfshirë në këtë vrasje.

Biznesmeni i njohur Yorgen Fenech u arrestua në 2019 ndërkohë që po tentonte të arratisej në jahtin e tij. Ai dyshohet të ketë urdhëruar vrasjen./Euronews.al