Infektuar: 67906
Shëruar: 59174
Vdekur: 1587
Merkeli bën thirrje për masa standarde COVID në BE: Çdo përpjekje për vaksinën, por nuk garantoj prodhimin

Merkeli bën thirrje për masa standarde COVID në BE: Çdo përpjekje për vaksinën, por nuk garantoj prodhimin

Bota January 21, 2021 - 12:54

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ka arsye për optimizëm në këtë fazë të vështirë të pandemisë, por Gjermania duhet të punojë së bashku me BE-në për të parandaluar përhapjen e varianteve të reja të koronavirusit.

Në një konferencë shtypi në Berlin, kancelarja gjermane theksoi se qeveria gjermane do të bëjë çdo përpjekje për të siguruar qasje të shpejtë në vaksinën anticovid për popullatën, por nuk garantoi prodhimin e saj.

“Por unë nuk mund të garantoj prodhimin e vaksinave ose që njerëzit do t’i lejojnë vetes të vaksinohen. Kjo mbetet një zgjedhje e qytetarëve”.

Midis aspekteve pozitive të fazës aktuale, kancelarja përmendi faktin që AstraZeneca do të autorizohet javën e ardhshme dhe se mutacioni britanik nuk duket se pengon efektin e vaksinës. “Virusi vazhdon të shndërrohet, megjithatë, është e rëndësishme të mbahen numrat e infeksionit sa më të ulët të jetë e mundur”.

“Por virusi është akoma shumë i rrezikshëm. Ne kemi një numër vdekjesh tronditës të lartë, më shumë se 1000 njerëz sot,” tha ajo.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar se 70% e popullsisë duhet të vaksinohen për të arritur imunitetin e tufës, ndërkohë që rreth 1.5% e popullsisë gjermane është vaksinuar deri më tani.

“Kjo pandemi është katastrofa e shekullit. Durimi po vihet në provë,” tha ajo.

Merkel adresoi gjithashtu shqetësimet në lidhje me pabarazinë ndërkombëtare të aksesit të vaksinave në të gjithë botën.

Kancelarja foli për rrezikun e mutacioneve të virusit dhe tha se varianti i ri do të jetë tema kryesore e diskutimit në konferencën me video të Bashkimit Evropian të enjten në mbrëmje.

“Epidemiologjikisht BE është një rajon”, tha ajo, duke kërkuar masa ekuivalente për të luftuar virusin në të gjithë bllokun.

Gjermania zgjati bllokimin e saj aktual deri në 14 Shkurt, duke pasqyruar shkallën e lartë ditore të infeksionit dhe numrin e vdekjeve./A2news