Infektuar: 67906
Shëruar: 59174
Vdekur: 1587
Lagarde kundër pesimizmit ekonomik, beson në rimëkëmbje

Lagarde kundër pesimizmit ekonomik, beson në rimëkëmbje

Bota January 14, 2021 - 14:33

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE) Christine Lagarde ka folur kundër pesimizmit ekonomik, duke argumentuar se rimëkëmbja do të ndodhë sa më shpejt që pasiguria e shkaktuar nga pandemia e virusit Korona të qetësohet dhe se Evropa ka të gjitha mjetet e nevojshme për të kapërcyer krizën.

Megjithëse pjesa më e madhe e zonës së euros prej 19 anëtarësh është në një "bllokim", ajo ende parashikon një rimëkëmbje, me kusht që kufizimet ekonomike të hiqen nga tremujori i dytë dhe që blloku monetar të kapërcejë fillimin "sfidues" të vaksinimit, raporton “Reuters”, transmeton “Zeri.info”.

Vetëm një muaj më parë BQE-ja uli parashikimin e saj të rritjes së eurozonës për këtë vit në 3,9 për qind.

"Unë mendoj se parashikimet tona më të fundit nga dhjetori janë ende shumë të pranueshme. Parashikimi ynë bazohet në supozimin se masat e kyçjes do të zgjasin deri në fund të tremujorit të parë", tha Lagarde.

BQE-ja tha në 10 dhjetor se parashikimet e saj ishin të bazuara në supozimin se një nivel i mjaftueshëm i imunitetit kolektiv ndaj koronavirusit do të arrihej para fundit të vitit 2021. /Zëri