Infektuar: 56732
Shëruar: 49982
Vdekur: 1426
Fitorja e Biden u konfirmua zyrtarisht në Arizona dhe Wisconsin

Fitorja e Biden u konfirmua zyrtarisht në Arizona dhe Wisconsin

Bota December 01, 2020 - 13:44

Kjo forcoi edhe më shumë fitoren e Joe Biden ndaj Donald Trump, i cili ende nuk e ka pranuar humbjen.

Shtetet kryesore të Arizonës dhe Wisconsin kanë konfirmuar zyrtarisht fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të SHBA, duke forcuar më tej fitoren e Demokratëve mbi Donald Trump, i cili nuk ka pranuar ende humbjen, raportuan mediat të martën.

"Sot ne nënshkruam një dokument që konfirmon rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 në Arizona," shkroi në Twitter Doug Ducey, guvernatori Republikan i shtetit, i cili votoi për Demokratët për herë të parë në pothuajse 25 vjet, raporton AFP, transmeton Zeri.info.

Personi përgjegjës për operacionet zgjedhore, Sekretari i Shtetit në Arizona, Demokratja Katie Hobbs, përshëndeti zgjedhjet "të zhvilluara në mënyrë transparente, të saktë dhe të drejtë, megjithë pretendimet e shumta të pabazuara për të kundërtën".

Menjëherë pas të hënës, me kohën e SHBA, Guvernatori i Wisconsin Tony Evers njoftoi se ai kishte konfirmuar rezultatet e zgjedhjeve në shtetin e tij federal, i cili votoi për Biden dhe në 2016 zgjodhi Trump.

Arizona gjithashtu ka konfirmuar fitoren e kandidatit të Senatit Demokrat Mark Kelly, theksoi Ducey.

Konfirmimi i rezultateve të zgjedhjeve nuk do të thotë domosdoshmërisht përfundimi i proceseve gjyqësore në gjykatë, për çka po administrohet administrata e Donald Trump. Arizona lejon që rezultatet të sfidohen edhe pasi të jenë verifikuar.

Ekipi i fushatës së Donald Trump është përpjekur deri më tani pa sukses, të sfidojë rezultatet e konfirmuara të zgjedhjeve në vendet kryesore ku Biden fitoi. /Zëri