Infektuar: 67906
Shëruar: 59174
Vdekur: 1587
Mjekët paralajmërojnë pasoja më të rënda te fëmijët e prekur me COVID-19

Mjekët paralajmërojnë pasoja më të rënda te fëmijët e prekur me COVID-19

Bota November 27, 2020 - 13:52

Ditët e fundit, mjekët sllovenë kanë hasur në disa raste të fëmijëve të infektuar të cilët kishin inflamacion të disa organeve.

Megjithëse fëmijët që janë të infektuar me virusin korona kryesisht me ose pa simptoma të lehta, ata mund të pësojnë dëmtime në disa organe, përfshirë zemrën, për shkak të një reagimi të fortë imunitar, thanë mjekët sllovenë të cilët kanë hasur më shumë raste të tilla ditët e fundit.

Siç theksoi pediatrja Tina Plankar Srovin nga Qendra Mjekësore Universitare në Ljubljanë në një deklaratë për shtyp, javën e kaluar ata pranuan gjashtë fëmijë që kishin inflamacion të disa organeve në institucionin më të madh shëndetësor slloven, raporton Hina, transmeton Zeri.info

Sipas mjekëve, kjo ishte rezultat i një reagimi të fortë imunitar të trupit të tyre pasi ishin infektuar me korona virusin dy deri në katër javë më parë, dhe pastaj e kapërcyen atë.

"COVID-19 tek fëmijët zhvillohet në një formë më të butë, por sëmundja mund të ketë pasoja të rënda," paralajmëroi ajo.

Deri më tani, spitali ka pasur 40 fëmijë me COVID 19 dhe javën e fundit ata kanë regjistruar më shumë raste të fëmijëve me "sindromë inflamatore shumëorganike" të shoqëruar me infeksionin origjinal të koronavirusit.

Në të gjithë fëmijët e pranuar në spital javën e kaluar me këto simptoma, vërehet se ka pasoja të dëmshme për muskulin e zemrës, kështu që ata marrin ilaçe të forta anti-inflamatore dhe kardiologët dhe reumatologët marrin pjesë në trajtimin me pediatër.

Pediatrit sllovenë vërejnë se shfaqja e simptomave të ngjashme tek fëmijët me COVID 19 u regjistrua për herë të parë në MB, disa muaj më parë.

Qendra Klinike Universitare (UCC) në Ljubljanë konfirmoi se në valën e parë epidemike ata trajtuan vetëm katër fëmijë të infektuar me COVID 19, por këto ishin raste më të lehta, ndërsa në vjeshtën e dytë të epidemisë 43 fëmijë u trajtuan deri më tani në atë spital. .

Sidoqoftë, tek foshnjat e moshuara dhe fëmijët më të vegjël që kanë zhvilluar një infeksion me korona virusin, kohët e fundit janë vërejtur infeksione të organeve të poshtme të frymëmarrjes dhe gulçim, si dhe disa viruse të tjera.

COVID 19 i rëndë preku dy fëmijë, të dy me një sëmundje themelore të konfirmuar më parë, por asnjëri prej tyre nuk kishte nevojë për një aparat respirator, tha Qendra Mjekësore e Universitetit të Ljubljanës.

Sidoqoftë, tre të sapolindur me COVID 19 në të cilët sëmundja tregoi një "pamje klinike të sepsës" po trajtoheshin gjithashtu në Klinikën e Pediatrisë, dhe dy prej tyre ishin trajtuar më parë në njësinë e kujdesit intensiv. /Zëri