Infektuar: 67906
Shëruar: 59174
Vdekur: 1587
Nehammer: Terroristi Kujtim Fejzullahu gjithashtu planifikoi sulme ndaj kishave

Nehammer: Terroristi Kujtim Fejzullahu gjithashtu planifikoi sulme ndaj kishave

Bota November 26, 2020 - 14:08

Raportohet se modeli i terroristëve ishte me sa duket sulmi në kishën e Notre-Dame në Nicë në fund të tetorit.

Kujtim Fejzullai, i cili kreu një sulm të armatosur në qendër të Vjenës më 2 nëntor ku vrau katër dhe plagosi më shumë se 20 njerëz, gjithashtu planifikoi një sulm ndaj kishës, u njoftua sot në konferencën për shtyp.

Ministri i Brendshëm austriak Karl Nehammer tha se terroristi synonte të kërkonte viktima edhe në kisha, para se policia ta vriste atë, shkruan Aljazeera, transmeton Zeri.info

Modeli i terroristit, një maqedonas me origjinë shqiptare i lindur në Vjenë, ishte padyshim sulmi ndaj kishës së Notre-Dame në Nicë në fund të tetorit, në të cilin u vra një grua, thuhet.

Nehammer njoftoi se tani, për shkak të kësaj njohurie të hetimit, mbikëqyrja e kishave dhe ndërtesave të tjera fetare është duke u forcuar.

Drejtori i Përgjithshëm i Sigurisë Publike Franz Roff njoftoi se tani e tutje, ndërtesat fetare monitorohen në mënyrë të fshehtë dhe publike.

Nehammer gjithashtu njoftoi se tregjet e Krishtlindjeve do të mbrohen nga Cobra.

"E ardhmja është përpara nesh, dhe koha pas kësaj është e rëndësishme," tha ai.

Tani për tani, është ende e hapur për sa kohë do të monitorohen kishat.

"Ne jemi në një fazë shumë të ndërlikuar, sepse një sulm terrorist mund të merret si një model për të tjerët që do të donin të imitonin sulmuesin," vuri në dukje Nehammer, duke mos dashur të japë detaje.

Ai gjithashtu njoftoi se forcat për veprim të shpejtë të Kobrës në mënyrë që të mbrohen kundër sulmeve terroriste në qytete janë duke u forcuar.

Këto forca duhet të jenë të shpejtë në reagimin dhe eliminimin e sulmuesve dhe të forcojnë ndjenjën e sigurisë tek qytetarët, shpjegoi Nehammer.

"Si shoqëri, ne duhet të luftojmë terrorizmin. Ne nuk do të heqim dorë nga liritë tona për shkak të terrorizmit," tha ai, duke u bërë thirrje qytetarëve të thërrisnin policinë sa më shpejt që të vërejnë diçka. /Zëri