Infektuar: 38431
Shëruar: 23754
Vdekur: 989
Publikohen pamjet e personit që i preu koken një gruaje dhe vrau dy të tjerë në Francë

Publikohen pamjet e personit që i preu koken një gruaje dhe vrau dy të tjerë në Francë

Bota October 30, 2020 - 08:57

Është bërë kryelajm i mediave botërore personi që bërtiti “Allahu Akbar” dhe që më pas masakroi një burrë dhe dy gra gjatë sulmit në katedralen Notre Dame në Nice të Francës.

Bëhet fjalë për Brahim Aoussaoui, 21-vjeçarin me prejardhje nga Tunizia. Ai kishte mbërritur në Evropë me një anije gjatë muajit të kaluar dhe që sulmoi besimtarët me një thikë gjigante në katedralen Notre Dame, ku madje njërës prej viktimave ia ka prerë kokën.

I lindur në Tunizi, Brahim Aoussaoui, kishte hyrë në Evropë përmes ishullit italian Lampedusa gjatë 20 shtatorit dhe arriti në Paris më 9 tetor.

Sulmuesi është qëlluar 14 herë nga policia dhe është dërguar me urgjencë në spital për trajnim.

Imazhi i sulmuesit është publikuar nga mediat franceze, ku 21-vjeçari shihet i mbuluar në gjak.