Infektuar: 17139
Shëruar: 14787
Vdekur: 657
Konflikti Azarbejxhan-Armeni, vriten 16 persona, në Azerbajxhan shpallet

Konflikti Azarbejxhan-Armeni, vriten 16 persona, në Azerbajxhan shpallet "gjendje lufte"

Bota September 27, 2020 - 20:26

Luftimet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë shpërthyer rreth rajonit separatist të Nagorno-Karabakut dhe Ministria e Mbrojtjes së Armenisë thotë se dy helikopterë të Azerbajxhanit janë rrëzuar.

Zëdhënësi i ministrisë Shushan Stepanyan gjithashtu tha se forcat armene goditën tre tanke azerbajxhanase.

Armenia gjithashtu pretendon se dy helikopterë azerbajxhanas u rrëzuan dhe tre tanke azerbajxhanase u goditën nga artileria, por Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit hodhi poshtë këtë pretendim.

Luftime të ashpra shpërthyen në mëngjes në rajonin që ndodhet brenda Azerbajxhanit por ka qenë nën kontrollin e forcave etnike armene të mbështetura nga Armenia që nga viti 1994 në fund të një lufte separatiste. Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë i shkaktoi luftimet, më të rëndat që nga përleshjet në korrik të vrara 16 njerëz nga të dy palët dhe dhjetëra të plagosur.

Autoritetet e Nago-Karabakut raportuan se granatimet goditën kryeqytetin e rajonit të Stepanakert dhe qytetet Martakert dhe Martuni. Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Armenisë Artsrun Hovanisyan gjithashtu tha se granatimet e Azerbajxhanit goditën brenda territorit armenë afër qytetit të Vardenis.

Presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev urdhëroi vendosjen e ligjit ushtarak në disa rajone të vendit dhe bëri thirrje për një shtetrrethimi në qytetet e mëdha.

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit, Aliyev tha se “ka humbje midis forcave azerbajxhanase dhe popullsisë civile si rezultat i bombardimeve armene”, por nuk dha detaje të tjera. Ai gjithashtu pretendoi se “shumë njësi të pajisjeve ushtarake të armikut janë shkatërruar”.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, kryetari i Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë, u bëri thirrje palëve të ndalojnë luftimet. Negociatat e pasuksesshme prej kohësh për zgjidhjen e statusit të territorit janë kryer nën kujdesin e OSBE-së.

Kryeministri armen Nikoll Pashinian sot tha se vendi mund të rishikojë nëse do të njohë Nago-Karabakun si të pavarur. Një veprim i tillë ka të ngjarë të pengojë negociatat e mëtejshme. Lajmi u prit ashpër në Turqi, një aleat i ngushtë i Azerbajxhanit.

Zëdhënësi i partisë në pushtet i Turqisë Omer Çelik shkroi në Twitter: “Ne dënojmë ashpër sulmin e Armenisë ndaj Azerbajxhanit. Armenia ka bërë edhe një herë një provokim, duke injoruar ligjin. ”

Ai premtoi se Turqia do të qëndronte pranë Azerbajxhanit dhe se Armenia po luan me zjarr dhe po rrezikon paqen rajonale.

Në Vatikan, Papa Françesku tha sot se ai po lutej për paqe midis dy vendeve, duke i nxitur ata që të “kryenin veprime konkrete të vullnetit të mirë dhe vëllazërisë” për të arritur një zgjidhje paqësore përmes dialogut.

Nagorno-Karabak – një rajon rreth 4,400 kilometra katrorë, afërsisht sa madhësia e shtetit amerikan Delaware – shtrihet 50 kilometra nga kufiri armen.

E Parlamenti i Azerbajxhanit miratoi vendimin e presidentit, Ilham Aliyev për të shpallur "gjendje lufte" në disa rajone të vendit për shak të përleshjeve që ndodhën në vijën e frontit Armeni-Azerbajxhan.

Sipas vendimit të miratuar në takimin e jashtëzakonshëm, për sa kohë që "gjendja e luftës" vazhdon, të drejtat dhe liritë kushtetuese dhe të drejtat e pronësore të shtetasve të Azerbajxhanit dhe të huajve në vend do të kufizohen pjesërisht dhe përkohësisht.

Me "gjendjen e luftës" parashikohet që në disa rajone të shpallet ndalesa e daljes në rrugë në orë të caktuara, shkruan Anadolu Agency.

Përleshjet në vijën e frontit Armeni-Azerbajxhan filluan në orët e mëngjesit pasi forcat armene hapën zjarr ndaj vendbanimeve civile të Azerbajxhanit, ndërkohë ushtria e Azerbajxhanit filloi kundërsulmin dhe çliroi nga pushtimi disa vendbanim.

Konflikti midis Armenisë dhe Azerbajxhanit filloi në shkurt 1988, kur rajoni autonom i Nagorno-Karabakut deklaroi shkëputjen nga Azerbajxhani.

Gjatë konfliktit 1992-1994, sipas “TCH” Azerbajxhani humbi kontrollin e Nagorno-Karabakut dhe shtatë rajoneve fqinje. Negociatat për një zgjidhje paqësore të konfliktit janë zhvilluar që nga viti 1992 brenda Grupit të Minsk të OSBE-së, të kryesuar nga Rusia, Shtetet e Bashkuara dhe Franca.