Infektuar: 17139
Shëruar: 14787
Vdekur: 657
Bjellorusi: Policia shtyp protestat pas betimit të Lukashenkos

Bjellorusi: Policia shtyp protestat pas betimit të Lukashenkos

Bota September 23, 2020 - 20:40

Zyrtarët policorë kanë hedhur topa uji kundër protestuesve të mbledhur në Minsk, pas presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë, pavarësisht thirrjeve të pashembullta për javë të tëra që ai të japë dorëheqje.

Inaugurimi sekret i Lukashenkos më 23 shtator është pritur me kritika nga anëtarë të opozitës, të cilët kanë refuzuar që të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve të 9 gushtit.

Që nga ajo kohë në protestat kundër Lukashenkos janë arrestuar shumë persona dhe janë përdorur shumë metoda të frikësimit, në shtetin me më shumë se 9 milionë banorë.

Në Perëndim, një numër në rritje i shteteve kanë thënë se nuk e njohin presidencën e Lukashenkos.

Pas ceremonisë të së mërkurës, protestat spontane kanë nisur në qendër të Minskut, pas më shumë se gjashtë javëve të protestave opozitare kundër Lukashenkos, i cili ka thënë se ka fituar më shumë se 80 për qind të mbështetjes në zgjedhje.

Gjatë pasdites së 23 shtatorit, rreth 5,000 persona janë mbledhur në qendër të Minskut, ka raportuar televizioni Current Time.

Organizata bjelloruse për të drejtat e njeriut, Vyasna, që ka dokumentuar ndalimin e mijëra protestuesve prej procesit zgjedhor, ka raportuar edhe ndalimet e së mërkurës./REL