Infektuar: 67906
Shëruar: 59174
Vdekur: 1587
Kampi i Ri i Lesbos rindërton 800 kampe për emigrantët pas zjarrit në Greqi

Kampi i Ri i Lesbos rindërton 800 kampe për emigrantët pas zjarrit në Greqi

Bota September 15, 2020 - 15:24

Rreth 800 nga më shumë se 12,000 migrantë dhe refugjatë që u larguan nga një ferr në një kamp në ishullin grek të Lesbos javën e kaluar janë rivendosur në një strukturë të përkohshme, shkruan BBC

Ministria greke e migracionit tha se 21 kishin rezultuar pozitivë për koronavirus dhe ishin zhvendosur në izolim.

Tendat janë afër kampit të mbipopulluar Moria të shkatërruar nga zjarri.

Ndërkohë pranë Kretës, shpëtuesit grekë shpëtuan 56 migrantë nga një anije e përmbysur, por dy fëmijë dhe një grua u mbytën.

Trupat e tyre u gjetën 12 milje detare (14 milje) larg bregut lindor të Kretës dhe nuk është ende e qartë nëse kishte më shumë viktima.

Shërbimi roje bregdetar grek tha se katër anije dhe dy helikopterë morën pjesë në kërkim të hënën vonë, mes një ere të fortë.

Greqia ka në plan të ndërtojë një qendër të përhershme pritjeje për migrantët dhe refugjatët në Lesbos, për të zëvendësuar Morinë.

Agjencia e KB për refugjatët UNHCR po pajis kampin e përkohshëm në Kara Tepe - në një ish poligon ushtarak - afër qytetit kryesor të ishullit Mytilene.

Deri më tani kushtet janë raportuar të jenë shumë themelore, me migrantët që nuk kanë dyshekë dhe dushe.

Ministri i Migracionit Notis Mitarakis, cituar nga e përditshmja greke Ekathimerini, tha se kampi i përkohshëm do të ishte në gjendje të strehonte të gjithë ata që mbetën pa strehë pas zjarrit në Moria.

Shumica e atyre që u larguan kanë kaluar gjashtë net duke fjetur ashpër, shumë në një rrugë për në Mytilene e cila është bllokuar nga policia, për të parandaluar arritjen e tyre në port.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Ministri i Brendshëm Horst Seehofer kanë rënë dakord që Gjermania do të marrë 1.500 migrantë, përveç 100-150 të miturve të pashoqëruar. Ata fëmijë u dërguan në Greqinë kontinentale pas zjarrit.

1,500 pritet të jenë kryesisht gra dhe fëmijë. Por marrëveshja nuk është finalizuar ende me partnerët e koalicionit të zonjës Merkel - Social Demokratët (SPD). Qeveria Greke dëshiron të mbajë 12,000 plus migrantët nga Moria në kampin e ri aktualisht.

Përveç Gjermanisë, asnjë vend tjetër i BE nuk ka ofruar të marrë qindra migrantë Moria. /Zëri