Infektuar: 56412
Shëruar: 49713
Vdekur: 1420
NASA thotë se të gjithë jetojmë në një flluskë gjigante, e formuar si një “krosant i shfryer”

NASA thotë se të gjithë jetojmë në një flluskë gjigante, e formuar si një “krosant i shfryer”

Bota August 07, 2020 - 12:36

Shkencëtarët kanë zhvilluar një parashikim të ri për formën e heliosferës – flluskën, që rrethon sistemin tonë diellor. Shkencëtarët në agjencinë hapësinore amerikane kanë zhvilluar një parashikim të ri të formës së heliosferës duke përdorur një model të zhvilluar me të dhëna nga misionet e NASA-s, shkruan “Sky News”.

Heliosfera është rajoni i gjerë rreth diellit, që mbështjell të gjithë planetët e sistemit tonë diellor, përcjell “Zeri.info”.

Ajo vepron si një mburojë, duke mbrojtur planetët nga rrezatimi kozmik galaktik.

Tradicionalisht shkencëtarët kanë menduar për heliosferën si një formë komete, me një avantazh të rrumbullakosur drejtues, të quajtur hundë dhe një bisht të gjatë që tërhiqet pas. Por hulumtimi i ri, i cili bazohet në të dhëna nga anije kozmike “Voyager”, misioni Cassini në Jupiter dhe misioni New Horizons për Jupiterin dhe Plutonin - sugjeron se heliosfera është më shumë një formë gjysmëhënës sesa një kometë.

Shkencëtarët studiuan grimcat që fluturonin drejt Tokës, grimcat e bllokuara në fushën magnetike të Saturnit, grimcat që kërcenin drejt sistemit diellor të brendshëm dhe përdorën të dhënat e misioneve të NASA-s për të karakterizuar sjelljen e materialit në hapësirë që mbush flluskën e heliosferës për të hartuar kufirin e saj. Rezultati përfundimtar ishte një formë e një “krosanti të shfryer”. /Zëri