Infektuar: 10795
Shëruar: 6411
Vdekur: 365
Si po gjurmon Spanja vatrat e nxehta të COVID-19 nëpërmjet ujërave të zeza?

Si po gjurmon Spanja vatrat e nxehta të COVID-19 nëpërmjet ujërave të zeza?

Bota August 01, 2020 - 19:28

Rastet me koronavirus janë në rritje në Spanjë. Autoritetet bënë me dije se rreth 15 mijë raste të reja janë raportuar gjatë javës së kaluar.

Në qytetin e Valencias, një ekip inxhinierësh dhe shkencëtarësh po hyjnë në rrjetin e kanalizimeve në një përpjekje për të zbuluar se ku mund të shfaqen shpërthimet e reja të Covid.

 

 

“Ne po përpiqemi që të gjurmojmë virusin Sars-Cov 2 në ujërat në vend, i cili është shkaktar i koronavirusit.

Virusi është sekretuar nga njerëzit që ditën e parë të infektimit. Kështu ne jemi në gjendje të zbulojmë virusin 7 ditë para se të shfaqen simptomat e para”, deklaruan specialistët.